Yazarlar Edip Emil Öymen 30 NİSAN 2016 / 10:00

Kuyruğun interneti

Köpek, kuyruğunu sallarsa ne “diyor”? Bu soruyu doğru yanıtlayan İspanyol şirketi Espada & Santa Cruz, köpeğin “giyebileceği” bir akıllı yelek icat etti. Üzerindeki bir sensör, kuyruğa bağlı. Köpek bir şeyi “beğendiği” zaman ne yapar? Kuyruğunu sallayınca, sensör bu hareketi, köpeğin sırtındaki kameraya haber veriyor. Kamera, şak resim çekiyor. Ve hop, köpeğin Facebook sayfasına yolluyor. Eh, bu kadar IoT köpeğin bir Facebook sayfası olsun yani...
Ama “kuyruğun interneti” başka işe de yarıyor. Köpeğin, beğendiği zamanki kuyruk sallaması ile, normal kuyruk sallaması farklı. Kuyruğun interneti sayesinde köpek “memuriyet” kuyruğu mu sallıyor, yoksa “memnuniyet” kuyruğu mu sallıyor, bunu ayırdedici bir de “üst akıl” var sistemde.
Bir başka marifet de şu: Kuyruktaki sensör, kuyruğun sallanma “şiddetine” göre, köpeğin nereleri en çok beğendiğini GPS ile saptayarak yine Facebook sayfasına gönderiyor. İşte köpeğin kuyruğundan, oldu size büyük veri.
Her köpek atik, çevik, zeki olmak zorunda değil. Atılanı tutamayan, aklı kıt veya nörotik olanları da var, tıpkı insanlar gibi. Ama insana en yakın hayvan (pardon!) köpek olduğuna göre “ne düşündüğünü” anlamak yararlı.
İskandinav İcat ve Buluş Derneği (NSID) köpeğin aklından geçeni ingilizceye çevirip ses olarak yansıtan bir sistem geliştirdi. Beyin dalgalarını ölçen EEG ile çalışan sistem, köpeğin kafasına şapka gibi takılıyor. Böylece duygu ve “düşünceleri” sesli olarak duyuluyor. Cihazın adı: “Artık Hav! Hav! Yok.” Evet, bu cihazla dolaşacak köpeklerin “aslında” filozof olduklarını, bazısının roman yazacak kadar zengin imge dünyasına sahip olduğunu anlayacağız.  
ETİKETLER : 1070

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics