Yazarlar Edip Emil Öymen 02 NİSAN 2017 / 05:15

Lütfen düzeni bozunuz

Boston’lu MIT, örneği olmayan bir yarışma için 250 bin dolar ödül koydu: Öğrencileri, kurallara (“sorumlu ve güvenli bir şekilde”) aykırı davranarak, statükoya meydan okumaya davet ediyor. Web’in mucidi Sir Tim Berners-Lee’nin de hocalık yaptığı MIT Media Lab, bu yenilikçi yarışmanın kuralını açıkladı: Toplum yararına olacak sıradışı bir kural tanımazlık. (Disobedience Reward)
Yarışmanın web sitesinde MIT Media Lab Yöneticisi Joi İto’nun şu sözleri, MIT’in “neden ve nasıl” MIT olduğunu da gösteriyor: “Size söylenenleri yaparak dünyayı değiştiremezsiniz.”
Toplum yararına sıradışı kural tanımazlığa küresel ölçekte, Rusya’daki Pussy Riot ve Çinli sanatçı Ai Weiwei gösteriliyor. 
MIT yönetimi, öğrencilerin kendilerini serbestçe ifade etmelerini, “otoriteye” makul (?) dozlarda karşı gelmelerini hoşgörüyle karşılar. Bu sayede, MIT’de öğrenciler (ve öğrencilikten kurtulamamış hocalar) arasında zaten bir “masum muzırlık” fay hattı hep var. Bu muzırlıklar (onlar “hack” diyor) arasında belki en medyatik olanı örnek olabilir: MIT’in klasik binaları 1910’larda inşa edilmişti. Dönemin mimari gelenekleri uyarınca bir büyük binanın tepesine 45 metre yüksekliğe dev bir kubbe yapılmıştı. 2006 yılında, bir gece içinde öğrenciler bu kubbenin üzerine bir yangın söndürme aracını çıkartıp bıraktılar. 11 Eylül 2001’in beşinci yıldönümüne rastlayan bu “muzırlık” MIT dışından da görülebilen bir medya olayı oldu... Üniversitenin kuruluşunun 150’inci yılının kutlandığı 2016’da, kubbede yapılan diğer 32 muzırlık sergilendi. Düzinelerle binanın içinde ve dışında çok daha fazla sayıda “hack” örneği var. (hacks.mit.edu)
 
 
ETİKETLER : 1116

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics