Yazarlar Edip Emil Öymen 21 OCAK 2017 / 16:30

Michelle Obama’ya senfoni

Amerikalı çağdaş besteci ve orkestra yönetmeni Sung Jin Hong, Michelle Obama’nın bir konuşmasından esinlenerek onun adını taşıyan bir senfoni besteledi. Bu sıradışı ilginç eser 22 Ocak Pazar günü New York’ta, bestecinin kurduğu ve yönettiği Tek Dünya Senfoni Orkestrası (One World Symphony) tarafından seslendirilecek. Ancak bu, eser kadar özgün bir etkinliğin bir parçası: Trump’ın yemin ederek göreve başlayacağı Cuma gününü izleyen Pazar gecesi Manhattan’da “kültür mirası” bir kilisede Meydan Okuyan (Defiant) Gecesinde...
Michelle Obama da, eşi kadar etkili ve karizmatikti. Princeton ve Harvard’da hukuk eğitimi almıştı. Chicago Üniversitesi’nde Öğrenci Dekanlığı Yardımcılığı yapmıştı. Kariyerinde başarılı, simge bir isim, rol modeli, hatta moda ikonu... Mrs Obama, 8 yıl boyunca kadın hakları, fırsat eşitsizliği, eşit işe eşit ücret konularında sözünü hiç esirgemedi. 13 Ekim 2016’da yaptığı bir konuşmanın can alıcı paragrafında, Trump’ın ayrıştırıcı nefret söylemi karşısında, şöyle dedi: “Biz, nefreti ve korkuyu reddediyoruz. Güç zamanlarda, en yüksek ideallerimizden vazgeçecek değiliz. Hayır, o ideallere erişmek için hareket edeceğiz. Özgürlüğümüzü savunmak için, eşitliği, olanakları, fedakarlığı savunmak için. Umut, gençlik için önemlidir.”
Michelle Obama o konuşmasında, Trump’ın kadınlara yönelik aşağılayıcı alaycı konuşmalarını duyunca “iliklerime kadar titredim” demişti: “Bu tür söylemlerin geçmiş tarihte kaldığını sanıyorduk değil mi? Bu tür bir şiddete, istismara, saygısızlığa karşı ne kadar çoğumuz ne kadar çok yıllarca mücadele ettik. Ama işte 2016 yılında bu sözleri aynen ve her gün duyuyoruz. Bunun içinde boğuluyoruz.”
İşte bu konuşmanın bazı paragraflarını 22 Ocak gecesi Tek Dünya Orkestrası eşliğinde 10 vokalist icra edecek. Müziğin, bütün varoluşuyla yenilikçiliğe ne kadar açık bir alan olduğu bir kez daha görülecek. 
Etkinlikte “baş kaldıran, meydan okuyan” başka sanatçıların da eserleri yer alacak. Örneğin, Kahramanmaraş doğumlu şair Bejan Matur’un “Sabır Tanrısının Tapınağında Konaklama” adlı şiirinden ilham alarak “Sürgün” adıyla besteleyen kemancı Michael Mandrin de eserini ilk kez çalacak. 
Tek Dünya Senfoni Orkestrası’nın vizyoneri Mr Hong, operada inovasyonun nasıl yapılabileceğini bir çok kereler gösteren bir sanatçı: Popüler kültürden beslenen konuları başarıyla sahneye opera olarak aktarıyor. Örneğin, Taht Oyunları, seri katil Hannibal, ailesinin refahı için eroin üretmek “zorunda kalan” kimya öğretmeninin trajedisi Breaking Bad (Ülkemizde de bu isimle yayınlandı) gibi mega popüler tv dizilerinden operalar yarattı.  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics