Yazarlar Edip Emil Öymen 09 KASIM 2015 / 04:00

Nohut unu yenilikçi mi?

Türkçede “pasta,” bir tür hamur tatlısıdır. Ama anglosakson dünyasında “pasta” denildiğinde İtalyan makarna türleri kastedilir: Fusilli, spaghetti, tagliatelli, conghiglie, rigatoni, farfalle sadece en tanınmış bilinenleri... Bunların ve diğerlerinin yapılış biçimi, sosu farklı bütün bu türe “pasta” deniliyor. İtalyan mutfağını dünyanın marketlerine kadar sokan bu tanınmışlıkta yenilikçilik yapılabilir mi?
 
Sorunun yanıtı: Evet. Nişasta-un temelli bu yemeği nohut unuyla yaparak örneğin. Buradaki yenilikçilik elbette sadece ABD’deki girişimci Brian Rudolph’u ilgilendiriyor. Çünkü bizim kültürde tanıdık: Nohut unu Rumeli ve Anadolu’da bilinir, kullanılır. Kendine özgü lezzetli tadı ve dokusu olan nohut ekmeği, bizim kültür için yeni değil, eski... Ama şimdi, yüzyıllardır kullanılan nohut unundan ekmek değil, makarna yapmaktan söz ediyoruz. Yenilikçilik burada...
 
Brian, makarnasını yapmak için 1.3 milyon Dolar bulmuş. Gerekçesi: Nohutta iki kat protein var. Dört kat lif var. İtalyan makarnasına göre yarı yarıya daha az kalorili. Diet ve kilo takıntılı milyonlar için bulunmaz bir “yeni” yiyecek. Banza markasıyla ABD’de bin 700 noktada satılmaya başlandı.
 
Marka mesajına (vaadine) bakınız: “Şahane makarna, suçluluk duymadan.” İletişim üstadımız Ali Saydam’ın tanımıyla marka vaadi, hedef kitleye hangi rasyonel ve/veya duygusal faydanın sağlandığının ifade edilmesidir. Bu, doğru olarak kodlanmış bir mesajla mümkün. Çünkü algı, gerçeklerden daha güçlü olabilir: “Şahane makarnamızı dietti, kaloriydi, göbekti, kalçaydı düşünmeden yiyebilirsiniz.” Marka vaadi, doğrudan mideye hitap ediyor. Ama gerçekten sağlıklı bir beslenmeye de hitap edecek mi acaba?   
 
 
 
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN