Yazarlar Edip Emil Öymen 21 MAYIS 2017 / 05:22

Ormancılara eTR’ler

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Orman Genel Müdürlüğü (OGM), “Orman Yangınlarını Havadan İzleme, Değerlendirme ve Yönetme Platformu” (ORDEP) projesiyle 14’üncü e-TR Ödülleri’nde 10 Mayıs’ta TBMM’de yapılan törende Kamudan Kamuya e-Hizmetler dalında birinci oldu.
 
Aynı genel müdürlüğün “Orman Yangınları Yöneticileri Eğitim ve Test Simülatörü” (OYMES) projesi de e-Devlet uygulamalarıyla örnek teşkil edebilecek uygulamalara verilen e-TR Yürütme Kurulu Özel Ödülü’ne de aynı gün layık görüldü..
 
Böylece OGM, bir e-TR Ödül Töreni’nde iki ödül birden aldı. Bu, OGM’nin çalışkan elemanlarının kaçıncı başarısı!
 
2008’de “Orman Yangın Yönetim Sistemi” projesiyle OGM, e-TR Ödülleri’nde Kamudan Kamuya e-Hizmetler dakında ödül aldı. Aradan geçen 4 yılda sağladığı verimlilik ve tasarruf dikkat çekince, 2012’de En İyi Gelişme Gösteren Proje seçildi.
 
Bunun gerekçesi, bu web tabanlı sistem kapsamında 6,500’e yakın araca 2007’den beri kurulan veri cihazlarıyla telemetrik bilgilerin, GSM üzerinden iletişim merkezine aktarılması ve böylece, orman yangınlarına çok daha çabuk müdahale edilebilmesiydi. Bu sistem sayesinde milyonlarca TL tasarruf sağlandığı gibi, orman yangın tahribatının azaldığı da saptandı. Yangına ilk müdahale süresi 2003’te 40 dakikadan, 2015’te yangına hassas bölgelerde 15 dakikaya kadar indirilmişti.
 
Geldik 2015 yılına: OGM bu kez En İyi Gelişim Gösteren Proje ödülünü “Orman Yangın Erken Uyarı Sistemi” (OYEUS) ile kazandı. Proje kapsamında, yangına birinci derecede hassas yerlerde, 116 kuleye 232 kamera kurularak yaklaşık 3.7 milyon hektar orman alan, yangın sezonu boyunca ekrandan 7/24 izlenebiliyor, yangına hızlı ve etkin müdahale yapılabiliyor.   
ETİKETLER : 1123

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics