Yazarlar Edip Emil Öymen 30 NİSAN 2017 / 05:50

Oyundan beklenti yüksek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi: 
“Çok önemli potansiyel barındıran oyun sektörü ülkemizde yeni gelişmeye başladı. Bu nedenle sektörü teşvike yönelik çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de oyun yazılım sektörü geçen yıl 500 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 4 – 5 milyar dolarlık rakama ulaştığımızda çok büyük bir birikim ve kültür vadisi oluşacak. Sektördeki gençlerimizle muhteşem bir bölge yaratacağız. Elektronik ve sanal oyunlarla animasyon oyunlarında da dünyanın merkezi olmak için bir proje üzerinde çalışıyoruz... Yüzde 100 Türkiye’de üretilmiş, yüzde 100 katma değeri olan bir ihracat kalemi.” (Para,16.04.17)
Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek:
“Bir oyun geliştirmek için en az 1 milyon dolar harcamak gerekiyor. Yüksek maliyete sahip oyunların maliyeti 20 – 30 milyon doları buluyor. Burada devlet desteğine ihtiyaç var. 2023 bilişim ihracat hedefleri arasında desteklenmesi gereken kritik sektörlerden biri de oyun sektörü... Oyun çok kolay ihraç edilebilir bir ürün. Önemli olan, oyunu dünyaya pazarlamak. Bu nedenle bir oyunun başarılı olması için yatırım ve pazarlama desteği şart. Türkiye’de önümüzdeki 6 yıl içinde 30 tane firma yüksek kaliteli oyun geliştirirse, bunların 5 – 6 tanesi global çapta başarılı olursa, 2023’te 1 milyar dolarlık ihracat yapılabilir. Türkiye’de oyun pazarının önündeki engellerin kaldırılması, yatırım fonlarının oluşturulması ile bu hedeflere ulaşabileceğimize inanıyorum.” (İzmir Ticaret,21.03.17)
ETİKETLER : 1120

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN