Yazarlar Edip Emil Öymen 12 ARALIK 2015 / 14:59

Pasaport buluta havale

Biz, pasaportlarımızı biyometrik yapmaya henüz hazırlanırken, Avustralya ve Yeni Zelanda, pasaportlarını bulutta saklamaya karar verdi bile. Böylece, bu ülke vatandaşları, seyahatlerinde pasaport taşımayacak. Bütün bilgileri “bulutta” olacak. Göz bebekleri, parmak izleri kimlik yerine geçecek.  
Kısacık bir paragrafa sığan bu haberin arka planında daha da ilginç bir haber var: Dışişleri Bakanı Julie Bishop, bütün bakanlık çalışanlarına, diplomatlarına pasaportlarla ilgili bir karara varmak için hakaton benzeri InnovationXchange adlı bir “arama çalıştayı” yaptırdı. Bakanlık, Avustralya’nın 110 ülkedeki temsilcilerine  “pasaportları nasıl yapsak da yapsak?” diye sordu. Gelen yanıtlardan “en cazip” 10 tanesi kısa listeye alındı. Aralarında Bakan Bishop ile Dünya Bankası’ndan bir temsilci ve başkalarının da bulunduğu jüri, yanıtlar arasından “kağıtsız pasaportu” seçti. İki nedenden: Her yıl 40 bin kadar vatandaş, pasaportunu çaldırıyor veya kaybediyormuş. İkinci olarak da, biyometrik bilgi, o kadar kişiye özgü ki taklidi mümkün değil.   
Şimdi hükümetin önünde, buluta yüklü pasaportun güvenliği sorunu dağ gibi yükseliyor: Bütün verilerin haklanabileceği bir dünya düzeninde veri güvenliği sorunları... 
Bu arada, InnovationXchange bir varmış-bir yokmuş bir oluşum değil. Kamu sektöründe inovasyon yol ve yöntemlerini araştırmak amacıyla kurulmuş bir tür düşünce ve eylem geliştirme merkezi. Uluslararası bir danışma kurulu var. 14 üye içinde New York’un eski belediye başkanı Michael Bloomberg de...
 
ETİKETLER : 1050
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN