Yazarlar Edip Emil Öymen 10 TEMMUZ 2016 / 10:51

Podemos’un IKEA kataloğu

Korsan Partiler gibi, Yunanistan’da Syriza, İtalya’da Beş Yıldız Hareketi (M5S), İspanya’da Podemos, Katalonya’da Ciudadanos gibi “muhalif” örgütlenmeler, siyasette yenilikçi tavırlar, yöntemler özellikle genç seçmene daha yakın geliyor.
İspanya’da 26 Haziran seçim kampanyası sırasında Podemos (Birlikte Yapabiliriz) şimdiye kadar kimsenin aklına gelmeyen bir iş yaptı: Parti programını IKEA Kataloğu gibi tasarladı. IKEA kataloğunda her sayfada, bir evin ihtiyaçları albenili ve mükemmel bir fotoğrafla, davet edici bir stilde sunulur ya, Podemos da bütün parti programını her sayfaya böyle yaydı. Bütün milletvekilleri, her sayfada konu mankeni olarak programın bir kaç maddesiyle birlikte yer aldılar.
195 sayfalık kataloğun son 65 sayfasında ise parti programı “alışıldık” biçimde, klasik bir sayfa düzeniyle yazıldı. Yani isteyen, öndeki renkli kısımdaki bilgi parçalarına baksın, isteyen arkadaki programı okusun.
Bu yaratıcı yenilikçi girişim, partiye yakınlık duyan genç seçmene yönelikti. Ama genç seçmen denilen X-Kuşağı, ne yazık ki “her şeyi istiyor” ama bunu gerçekleştirmek için kalkıp oy vermeye üşeniyor. 26 Haziran’da da böyle oldu: Podemos 3’üncü sırada yer aldı. Katalonya’lı Ciudadanos (Yurttaşlar) 4’üncü sırada.
İtalya’da ise, yine sokaktan başlayarak siyasi partiye dönüşen 5 Yıldız Hareketi (M5S) Roma ve Torino’da yerel seçimi kazandı. İki kente de 30’lu yaşlarda kadın adayları belediye başkanı seçtirdi. Hele Chiara Appendino’nun, Torino’da güçlü “ayrılıkçı” Kuzey Birliği adayını geçmesi şaşırtıcı oldu. Kuzey Birliği (Lega Nord), Toskana’dan başlayarak bütün kuzey bölgesinin (Padania) bağımsızlığını savunuyor.  
 
ETİKETLER : 1079

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN