Yazarlar Edip Emil Öymen 30 ARALIK 2017 / 11:29

Pop yıldızı Beyonce, siyaset sosyolojisi “dersi” konusu oldu

Rutgers/NewJersey Üniversitesi hocalarından Kevin Allred “Beyonce’yi Siyasallaştırmak” başlıklı dersini 2010’da sunmaya başlamıştı. Beyonce bağlamında siyah ve beyaz feminizm, cinsiyet ayrımcılığı, cinsiyetçilik gibi konulara odaklanan bir popüler kültür analiz dersiydi bu. Ancak, Prof. Allred ile üniversite arasına Trump girdi. Allred’in Trump’la ilgili tweet’leri karakolluk olunca sözleşmesi iptal edildi. Allred de Beyonce dersini seminerler şeklinde başka okullara, festivallere taşıdı. Sonunda, dersi şimdi web’de: https://politicizingbeyonce.com/
Beyonce’nin siyasi ve sosyal “duruşu” ile başka okullar da ilgili. Kopenhag Üniversitesi’nin açtığı derste 75 kişi hanımın sanatını cinsiyet ve ırk boyutlarında tartışıyor, öğreniyor.
ABD’de ise Texas Üniversitesi/San Antonio Kampüsü’nde de Beyonce ile birlikte Rihanna da yine ders konusu: “Siyah kadınlar, Beyonce ve Pop Kültürü”. Bunda da siyah feminizm, kadına güç kazandırılması, ABD’de ırksal gerginlik gibi konular işleniyor.
Beyonce’yi, diğer güncel pop sanatçılarından “ayıran” bir siyasal tavrı olduğu genelde kabul görüyor. Obama ve eşi Michelle’e yakın bir sanatçı olarak dikkat çekti hep. Michelle Obama’nın, 2015’te başlattığı “Kız Çocukları Eğitilsin” kampanyasında Beyonce, onun en önde görünen destekçisi oldu. Dünya çapında en az 62 milyon kız çocuğunun eğitim görmediği verisine dayanan kampanyada ayrıca sinema sanatçısı Charlize Theron, Avustralya’nın eski kadın başbakanı Julia Gillard ve Nobel Ödüllü Pakistanlı genç hanım Malala da katılmıştı. Ama kampanya, Beyonce ile hatırlanıyor.   
Michelle’in, 2011’de genç miskinliğine açtığı bir başka kampanyada yine Beyonce baş roldeydi. “Vücudunu Oynat!” günü, ülke çapında 600 okulda binlerce öğrenciyle yapıldı. Beyoncé, çocuklarla hoplayıp zıplayarak şarkısını söyledi. Böylece, Baş Bayan’ın gözde siyah rol modeli olduğunu ele güne gösterdi.
Beyonce, Trump’ın gelişinden sonra sosyal sorumluluk kampanyalarında yok artık. Şarkısını söyleyip parasını kazanıyor. Forbes, 1 Haziran 2016 - 1 Haziran 2017 döneminde vergiler hariç 105 milyon dolar kazandığını yazdı. İkinci sırada Adele, üçüncü Taylor Swift geliyor. Beyonce ayrıca, Yeniden çevrilecek olan Arslan Kral’da “kral” Nala’nın sesi de olacak.
 
ETİKETLER : 1153

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics