Yazarlar Edip Emil Öymen 16 ARALIK 2017 / 11:36

Prof. Dr. Asu Özdağlar

ODTÜ 1996 Elektrik Mühendisliği mezunu, 1998-2003 Massachusetts Institute of Technology’de master, doktora, sonra profesör. Şimdi de MIT Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Başkanlığı’na (EECS) yeni atandı. Görevine 1 Ocak’ta başlayacak. Zaten, bu görevini vekaleten 1 Temmuz’dan beri yürütüyordu. Bölüm başkanı Hint asıllı Anantha Chandraksan, Mühendislik Dekanı olup gidince...
ABD’yi ABD yapan temel özelliğin göçmenlere açık olmasını (kendisi de göçmen bir aileden geldiği halde) Trump anlamamakta direniyor. MIT gibi bir star üniversitenin Mühendislik Fakültesi dekanı Hint asıllı. Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Türk asıllı. Fakülte profesörleri arasında Anglosakson isimli olmayan, göçmen-asıllılar çok: Örneğin: Akintunde Ibitayo Akinwande (Nijerya). Dimitri Antoniadis ve Constantinos Daskalakis (Yunanistan). Hari Balakrishnan (Hindistan). Berthold Horn (Güney Afrika). Piotr Indyk (Polonya). Dina Katabi (Suriye). Jing Kong (Çin). Alexandre Megretski (Rusya). Silvio Micali (İtalya). Caroline Uhler (İsviçre). Ve tanıdık bir isim Tim Berners-Lee (İngiltere).  
Liste daha uzun, bazı prof’lar hakkında özel bilgi yok. Ama şu kadar liste bile MIT’de tek bir fakültedeki “multi-kulti” durumu yansıtıyor. Bunu bütün MIT ve diğer ABD üniversitelerine katlayın... ODTÜ mezunu ve şimdi bölüm başkanı olan Asu Özdağlar işte böyle bir ekosistem içinde kendisini daha da geliştirecek. Bize de onunla iftihar etmek kalacak, TR dışında çalışan pek çok öğretim üyemizle iftihar ettiğimiz gibi.   
ETİKETLER : 1151

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics