Yazarlar Edip Emil Öymen 02 ARALIK 2017 / 15:00

Prof.Dr.Oğuz Manas (1934-2017)

Alphan Manas’ın, babası Oğuz Manas’ı Businessweek Türkiye’nin 23.03.2008 sayısında tanıtan makalesinden özet:
 
Babam Oğuz Manas, Türkiye'de bilişim teknolojisinin gelişiminde katkısı olan en önemli isimlerden biridir. Babamın kurduğu Ege Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi, uzun bir dönem Türkiye'nin bilişim teknolojileri alanında çalışma yapan ana kuruluşlarından biriydi. Babamın fiilen müdürlüğünü yürüttüğü bu merkez, 1986 yılında Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı’nın (Tüvaka) ana merkezi oldu. ODTÜ, Hacettepe ve Boğaziçi Üniversiteleri gibi üniversitelerin tümü Ege Üniversitesi aracılığı ile internet 1993 yılında ticari hale dönüşünceye kadar, önce 1984 yılında kurulan EARN Avrupa’ya, ardından da 1982 yılında ABD’de ilk olarak New York City University ve Yale arasında veri iletişimi amacıyla kurulan BITNET'e (Because It's Time - Zamanı Geldi) bağlandılar.
 
1990 yılına gelindiğinde Ege Üniversitesi üzerinden EARN ve BITNET'e bağlı üniversite, araştırma kurumu (TÜBİTAK dahil) ve Fen/Anadolu liseleri sayısı 30'u aşarken, bağlı terminal adedi de bini geride bırakmıştı. Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde bazı sanayi kuruluşları da bilgisayarlaşma çalışmalarını Ege Üniversitesi üzerinde yürütmekteydiler.
 
1991 yılının 14 Şubat'ında Yeni Asır Gazetesi'ne röportaj veren babam, dönemin teknolojisine ilişkin rakamların altını çizerek, günümüzde yaşanacak gelişmelere de ışık tutmuştu. Babamın, “2000’li Yıllarda Oturduğumuz Yerden Alışveriş Yapacağız!” başlığını taşıyan röportajını yaptığında; PC'ler henüz evlere girmemişti. PC işlemcisi hızı 50 MHz’di. En hızlı modem’in hızı 2400bps’di. CERN araştırmacısı Tim-Berners Lee, dünyayı değiştiren World Wide Web'i (www) piyasaya sürmek için hazırlık yapıyordu. Babam, 2000’lere doğru yaşanacak gelişmeleri çoktan öngörmekteydi. Ona göre, şirketler ürünlerini tanıtmak için web sayfası açacaktı. 2000’li yıllarda evlerimizde oturduğumuz yerden uçak rezervasyonu yapacaktık. İnternet üzerinden ürünlerle ilgili fiyat karşılaştırması ve alışveriş yapılabilecektik. Bilgisayar virüsleri tehlikeli olacak ve bilgisayarları tehdit edecekti. Büyük bilgi bankalarına erişim çoklu olarak gerçekleştirilecekti.
ETİKETLER : 1149

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics