Yazarlar Edip Emil Öymen 18 HAZİRAN 2016 / 05:21

Rakibe karşı aşılama

UEFA 2016 sayesinde Brezilya’da kitlesel aşı kampanyası yapılıyor. Ne ilgisi var? Yaratıcılık ve yenilikçilikte sınır yok ya, işte ilgi: Efendim, futbol fanatiği Brezilya’da bir babanın “en tahammül edemediği şey” neymiş? Oğlunun, rakip futbol takımını tutması! Bu, Brezilyalı babaların asla hoş göremediği bir durummuş. E, peki ne olacak? Çocuklarını, rakip takıma karşı “aşılatacaklar.”
Bu “olmadık” fikri, Brandsports kablo tv kanalı ile küresel reklam şirketi Ogilvy şöyle işledi: Brezilya’da H1N1 virüs salgınına karşı geliştirilen aşıya “Rakibniden Vazgeç” aşısı adını verdiler. Bir aşı kliniğini, ülkenin 4 büyük takımının renkleri ve armalarıyla donattılar. Doktor ve hemşireler, aşı yapılacak odalar da aynen bu renklerle bezendi. Hatta enjektörlere bile takım renkleri konuldu. Aşılar gerçekti, sadece aşı ortamı sahteydi.
Babalar, çocuklarının hangi rakip takıma “karşı” aşılanacağını seçerek o takıma ayrılmış odalara geçti. Çocuklar aşı oldular. O sırada duydukları acı, rakip takıma olan “ilgilerini” dağıttı.
İşte bu kadar basit: Acı eşittir rakip takım. Çocuklar o saniye rakipten vazgeçti. Hem gerçek aşı oldular, hem de babalarıyla aynı takımı tutmaya başladılar.
Bu reklam vesilesiyle rahmetli Pavlov Hocamızı ve sinyali duyunca ağızları sulanan köpeklerini anıyoruz burada.
UEFA 2016, birbirinden zeki ve yaratıcı reklamlara vesile oldu. Burada anlatması fazla zor, mükemmel bir tanesini YouTube’dan izlemenizi öneriyorum: https://youtu.be/wrmKl_HV4-A
 
ETİKETLER : 1077

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics