Yazarlar Edip Emil Öymen 19 ŞUBAT 2017 / 09:22

Reklam konusu Trump

İçi çikolatalı, dışı hindistan cevizli İsveç ürünü Delicato’nun yeni reklam sloganı: “Hergün 13.2 milyon* İsveç vatandaşı Delicato yemektedir.” Cümlenin ortasındaki * işareti, reklamın altındaki cümleye işaret ediyor: “Bu bir alternatif veridir.” Çünkü İsveç’in nüfusu zaten 10 milyonu henüz geçti. DDB Stockholm imzalı bu reklam Facebook’ta ve İsveç dergisi Focus’ta yayınlandı. 
Unilever bünyesindeki Dove temizlik ve hijyen markası Times ve Guardian gazetelerinde yayınladığı büyük reklamında şu sloganları kullandı: “Yeni Dove deodorant zeka düzeyinizi (IQ) 40 puan artırır. Kablosuz internet WiFi hızınızı artırır. İki yıl önce kaybettiğiniz çorabınızı bulmanızı sağlar.” Bu cümlelerden sonra #AlternativeFacts hashtag’i geliyor. Ogilvy London’ın yaratıcı reklamı.
ABD’de “37.5 Technology” adlı yatak çarşafı, nevresim, şilte, uyku markası, Trump’a özel yastık, çarşaf ve yorgan üretti (!). Şu mesajla Beyaz Saray’a gönderdiler: “Bu takım, size güzel bir uyku sağlayacak. Buna ihtiyacınız var. Erken yatmak isteyeceksiniz. Sabah 3’te uyanmayacaksınız. Tweet atmaya gerek görmeyeceksiniz.” Patentli bu sisteme göre şilteye yerleştirilen partiküller, eğer vücut sıcaklığı artarsa ısı atmayı sağlıyormuş. Ya da vücut sıcaklığı düşerse yataktaki sıcaklığı koruyormuş. Bu akıllı yatakta yatıp uyursa, Trump’ın uykusu düzene girecek, dünya da onun gece yarısı tweetlerinden kurtulacakmış. 
Stockholm’deki Round & Round reklam şirketi ABD’den İsveç’e “kaçmak isteyen” reklamcıları davet eden bir site açtı: http://thegreattrumpescape.com/ sitesi, adı üstünde, Trump’tan Büyük Kaçış adını taşıyor. Bunu ciddiye alıp gerçekten 800 Amerikalı reklamcı başvurmuş. Şirket de cidden bazılarını işe almaya karar vermiş.
 
ETİKETLER : 1110

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics