Yazarlar Edip Emil Öymen 20 KASIM 2016 / 08:00

Robot imza atıyor

Hollanda’nın Amazon’u bol.com, komşu Belçika’daki Anvers (Antwerp) Kitap Fuarı’nda, şimdiye kadar örneği görülmemiş bir yenilikçilik yaptı: Ölmüş bir yazara, fuarda kitap “imzalattı.” İmzayı, yazarın imzasını “öğrenen” bir robot attı. Bu arada robot, yaşayan yazarların imzalarını da attı sevabına. Yazarlar, kitap fuarına kadar zahmet etmediler, robot onların yerine çalıştı. 
Hollanda’lı şair Paul van Ostaijen, 1928’de ölmüş, ama memleketinde hala okunan bir edebiyatçı. “Music Hall” adlı eseri, ölüm yıldönümü vesilesiyle yeniden basıldı. Anvers Kitap Fuarı’na yetiştirildi. Ama yayınevi şu şıklığı yaptı: Yazarın, tek bir günde bir-iki saat yapacağı bir işi robot, 8 gün boyunca her gün her saat yaptı: Kitap imzaladı.
Bol.com, robotik imza işini popüler kitapların yazarlarına da ayırdı: Ölü yazardan başka, oralarda çok okunan Nicci French (bu takma isimle yazan karı koca İngiliz yazarlar Nicci Gerard ve Sean French. Paula Hawkins (Trendeki Kız- filminde Emily Blunt var). David Lagercrantz (Örümcek Ağındaki Kız- Millennium). Robert Harris (Imperium – filminde Daniel Radcliff var). Ve başkaları.
Merkezi New York’ta olan DDB (Doyle Dane Bernbach) reklam ajansının Brüksel şubesi robot işini ayarladı: Robota, bu yazarların çeşitli yerlerde ve zamanlarda attıkları imzaları öğrettiler. Yazı yazma biçimini de. Kullandıkları kalem cinsi, kalemin kağıda olan açısı, kalemin kağıda yaptığı baskı ve yazı/imza hızını robot “öğrendi.” 
Fuara gelenler, 8 yazarın resimlerini gösteren bir ekrana dokunarak robota, “kimin” imzasını atacağını işaretlediler. Bir de, kimin için “ne” yazmasını istediklerini... Robot, söyleneni yaptı. “Ben olsam, o yazarı değil, şu yazarı okurdum” demeden...
 
ETİKETLER : 1097

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics