Yazarlar Edip Emil Öymen 17 HAZİRAN 2017 / 04:30

Sadece 12 şirket...

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2016 basın toplantısı konuşmasından özet alıntı (05.6.17):
 
“Bugün artık dünyada nesnelerin internetini, sanayi 4.0’ı konuşuyoruz. Bu yüksek teknoloji demek, katma değer demek ve nihayetinde şirketlerin Türkiye'de ve dünyada rekabet avantajı yakalaması ve ekonomimizin büyümesine çok daha fazla katkı sağlaması demek.”
 
“İSO 500’ün teknoloji yoğunluklarına ve bu çerçevede yarattıkları katma değer dağılımına baktığımızda bu alanda daha alacağımız çok yol olduğunu söyleyebiliriz.
Yaratılan katma değer itibarıyla en yüksek payı yüzde 39.3 ile hala orta-düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerin aldığını görüyoruz... Yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler grubunun payı yüzde 3.7 olmuş.”
 
“474 imalat sanayi firmasından 192’si düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerde faaliyet gösteriyor. Orta-düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerde 149 firma varken, orta-yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerdeki firma sayısının da 121 olduğu görülüyor. Yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerde faaliyet gösteren firma sayısı sadece 12.”
 
“Bu verilerden hareketle Türkiye'de sanayinin yüksek katma değerli ve yüksek teknoloji yoğunluklu sektörlere dönüşüm ihtiyacının sürmekte olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak, ölçüm yapılan son dört yıldır bu konuda henüz yeterli ilerleme sağlanamadığını gösteriyor.” 
ETİKETLER : 1127

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics