Yazarlar Edip Emil Öymen 19 ŞUBAT 2017 / 09:00

Sağdan sağdan geliyor

Fransa’da 7 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı İkinci Tur Seçimi’nde aşırı sağcı Marine Le Pen’in “önünü kesmek” için diğer adaylar şimdiden fazla mesai yapıyor. Ne var ki diğer adayların hiç biri, bir Le Pen değil. Eski başbakan Fillon’un, eşine usulsüz biçimde 900 bin euro “sekreterlik maaşı” ödediği ve benzer başka ödemeler yaptığı anlaşıldı. Bir diğeri (Macron) eski sosyalist ekonomi bakanı ama CB adaylığına “ne sağcıyım ne socu” diyerek katılıyor. Kendisinden 24 yaş büyük lise öğretmeniyle evli olduğu halde, üstelik başka biriyle sanki eşcinsel bir ilişkisi de olduğu iddiaları var. Eski CB Sarkozy aleyhinde, yine finansal usulsüzlükler yüzünden dava açıldı. Le Pen de korumasına usulsüz ödeme yapmakla suçlanıyor bu arada. Yine de adaylar arasında siyasal ajandası en tutarlı olan da o. Trump’ın Fransa şubesi kendisi. 144 maddelik seçim bildirgesinin ilk maddesi “Fransa’nın egemenliğine geri dönüş.” Önce Fransa!
Geçen sonbahardan beri Le Pen’i Facebook’ta “beğenenlerin” sayısı itinalı bir istikrarla artıyor. Günde 1,500 kadar. Haftada 14 bin kadar. Ayda 27 bin kadar. Şimdilik Şubat ortası rakamı 1.2 milyon. Mütevazi rakamlar ama hep artış yönünde. Ona rakip gösterilen “ne sağcı-ne solcu” Macron’un “like” sayısı 158 bin. Jean-Luc Mélenchon, sosyalist geçmişi olan, halen Avrupa Parlamentosu MV, şimdiki kampanyaya “Fransa Teslim Olmaz” (La France insoumise) sloganıyla katılan “akil adam”, Facebook’ta: 648 bin.
Le Pen’in, 23 Nisan’da yapılacak Birinci Tur’da birinci geleceği, ama ikinci turda gelemeyeceği tahmini yaygın. Bu tahmini çürütmek için sosyal medya kampanyasının başında Philippe Vardon var. Bu bey, Güney Fransa’da, müslüman göçmenlerin en yoğun yaşadığı Marsilya ve yöresinde kışkırtıcı kampanyaları, cami işgalleri, eylemleriyle tanınmıştı. Le Pen’in yeğeni, Marion Maréchal-Le Pen’in MV seçilmesini sağlayacak propaganda faaliyetinden sorumluydu. Fransız Parlamentosu’na 22 yaşında seçilen (en genç MV) yeğen hanım, Fransa’nın en gözde turistik yörelerinden Vaucluse (Avignon, Orange, Carpentras, Cavaillon) bölgesini temsil ediyor Ulusal Cephe için tek başına.
Vardon, diğer bazı adayları “müslüman sempatizanı” göstermek için onlara yenilikçi isimler taktı: Bilal Hamon, Ali Jüppe, Ferit Fillon, Cemal Macron... Takviye olarak Fachosphère (Faşo Dünyası) diye bilinen Fdesouche.com ve Reinformation.tv de Le Pen destekçisi. Brexit, Trump, ve sonra Frexit? 11 Şubat Cumartesi gecesi Paris’in “sorunlu” göçmen banliyösü Seine-Saint-Denis’de Bobigny’de yine olaylar çıktı. Fransa, huzursuz ve güvensiz bir şekilde seçime doğru ilerliyor.
 
ETİKETLER : 1110
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN