Yazarlar Edip Emil Öymen 27 ŞUBAT 2016 / 12:12

Senaryoya yapay zeka

Bir rejisörün, bir sinema oyuncusunun, bir senaryoyu baştan sona okuyup, notlar çıkartarak karakter tahlili yapmaya uğraşmasına son! Yapay zekayla çalışan ScriptHop (Hop diye senaryo) algoritması, bütün senaryoyu “okuyup” bütün karakterlere ait özellikleri “hop diye” çıkartıyor.
Karakter, senaryoda kaç kelime laf etmiş? Kaç kere görünmüş? Ne kadar süreyle ? Başka karakterlerle diyalogları gibi sayısal özellikler kadar, daha “insani” özellikleri de ayırdediyor yazılım. Nasıl biri bu karakter? Ne gibi zafiyetleri var? Güçlü yanları nedir?
Yazılımın ortak mucidi senaryo analisti Scott Foster, şimdiye kadar 5,500 senaryo okumuş. 12 yıl bu işi yaptıktan sonra bilişimci Brian Austin’le, “otomatik senaryo okuyucu” bir yazılım geliştirmeye karar vermiş. Sonuç? Senaryoyu bir çırpıda okumak 4 saat alırken, bu yazılımla süre 4 saniye. Üstelik, karakterlerin yukarda yazılı olan, olmayan özelliklerini de listeleyecek...miş.
Yapay zekaya tapınma dönemindeyiz ya, bir başka start-up da benzer bir iş yapmaya hazırlanıyor: ScriptBook’un yapay zekası, senaryoyu okuyup ticari başarı beklentisi hakkında fikir yürütecek. Filmlerin % 87’si gişede umulan hasılatı tutturamdığı için, film stüdyolarına, prodüksiyon şirketlerine, yetenek ajanslarına, dağıtımcılara ve yatırımcılara, “yüksek getiri sağlayacak senaryoları seçme” fırsatı verecek...miş.
Bu yapay zekalar, belki düzsel mantıkla ve diyalogla ilerleyen ortalama filmlere yararlı olabilir? Ama felsefi derinliği olan, söylenmeyenlerin, sessizliklerin daha yoğun olduğu, sinematografisi daha güçlü senaryoları da anlayacak mıdır? Bunu bilemeyeceğiz. Çünkü start-up’ların yükselişi haber olur, ama batışı haber olmaz. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics