Yazarlar Edip Emil Öymen 08 MAYIS 2016 / 10:05

Snowden de film oldu

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) taşaronu Edward Snowden’in “yaptıkları” da beyaz perdeye aktarıldı. Filmleri daima tartışma yaratan 3 Oscar’lı Oliver Stone tarafından.
Snowden, Haziran 2013’te NSA dosyalarını İngiliz Guardian ve Amerikan Washington Post gazetelerine açıkladıktan sonra Rusya tarafından siyasal sığınmacı olarak kabul edilmişti. Orada yaşıyor. Julian Assange ise Haziran 2012’de Londra’da Ekvator Büyükelçiliği’ne sığındı, orada yaşıyor.
Assange’ın öyküsü 2013’te Benedict Cumberbatch’le Beşinci Kuvvet (Fifth Estate) adıyla film oldu. Aynı yıl, Assange ve WikiLeaks hakkında iki saatlik bir belgesel de yapıldı. Edward Snowden’la, gazeteci Laura Poitras’ın Hong Kong’da yaptığı söyleşi, bir gerilim filmi kıvamında, Citizenfour adıyla 2015 En Başarılı Uzun Metrajlı Belgesel Oscarı’nı kazandı.
Şimdi sırada Snowden’in filmi: Bu, bir belgesel değil, kurmaca. Onu, Joseph Gordon-Levitt canlandırıyor. Nicolas Cage, Joely Richardson, Rhys Ifans da var.
Film, “güvenlik” kaygıları nedeniyle ABD’de değil, Almanya’da çekildi. Stone, Snowden’la gizlice görüştüğünü de açıkladı. Almanya’da bile filmin çekiminde zorluk yaşamışlar. Kimse, ABD ile ters düşecek böyle bir konuya karışmak istememiş. Ama finansman Fransa ve Almanya’dan sağlanmış.  
Snowden’ı canlandıran Gordon-Levitt, filmden kazanacağı parayı, ABD’de her türlü anayasal sivil özgürlüğü korumayı ilke edinen ACLU adlı stk’ya hibe edeceğini açıkladı. Bu konuda YouTube’a 6 dakikalık “Demokrasi, orada mısın? Benim ben, internet” başlıklı bir video koydu. “Teknoloji, çok şeyi değiştirdiği gibi demokrasiyi de değiştiriyor. Bu, demokrasi için iyi mi kötü mü?” ana temalı bir proje başlattığını duyurdu.  
 
ETİKETLER : 1071 Edward Snowden

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics