Yazarlar Edip Emil Öymen 22 OCAK 2016 / 16:44

Spor yerine eSpor

Norveç’te Garnes adlı orta öğrenim okulunda beden eğitimi dersi yerine seçmeli olarak oyun “dersi” sunulmaya başlanacak. Önümüzdeki 2016-17 döneminde “eSports” adıyla verilecek ders şimdilik 30 öğrenci için pilot olacak. Üç yıl sürecek eğitimde öğrenci, haftada 5 saatini eSports’a ayıracak. Mekanik, strateji, takdik, takım çalışması, işbirliği, motivasyon gibi konuları da öğrenecekler.
Beden eğitimi yerine eSports, öğrencilerin hareketsiz bir şekilde ekran karşısında çakılıp kalmasını önleyecek. eSports yarışmaları için gereken dayanıklılık ve gücün kazanılması için oyun gençliğinin “hareketli” olması öngörülüyor. Daha hızlı reaksiyon zamanı, refleks geliştirme, genel vücut kıvraklığı, doğru beslenme gibi konularda eğitilecekler.  
Okulda eSports dersi için öğrenciler, Starcraft II veya Counter-Strike: Global Offensive veya Dota 2 veya League of Legends arasından iki tanesini seçecek. Okul, en popüler oyunları buna göre belirleyecek.
Komşu İsveç’te de üç okulda eSports başlayacak.
Deloitte, eSports hakkındaki “Sandığınızdan büyük ama küçük” başlıklı araştırmasında, 2015’te 400 milyon USD gelir sağlandığını, bu yıl ise 500 milyon USD beklendiğini hesapladı. Bir önemli eSports olayına 40 bin kişi katılabiliyor, ama internetten izleme sayısı 150 milyonu bulabiliyor. SuperData adlı bir başka araştırma kurumu ise 2016’da 1 milyar USD üzeri gelir bekliyor.
Gitgide küreselleşen eSports, elbette hacker’lerin de ilgisini çekecekti. Battlefy adlı siteden 89,270 kullanıcının verileri çalındı. Eposta adresleri, şifreleri internette yayınlandı.  
ETİKETLER : 1056

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN