Yazarlar Edip Emil Öymen 22 OCAK 2016 / 16:47

Steve ve Bill sahneye

Steve Jobs ve Bill Gates “müzikali” 21 Nisan’da New York’ta başlıyor. Bu ikilinin yaşam öykülerinden bir müzikal komedi yarattı Broadway. Etinden sütünden tüyünden durumları... Adı: “Nerds.” Bilişim camiasında “Türkçe” (!) sayılan bu sözcük için bizim kültürümüzde bir karşılık yok. Amerikancada “Nerd” diye, okulda “inek,” epey asosyal, biraz otistik, hatta belki dikkat odaklama eksikliği olan, empati kuramayan (Asperger), tuhafsı, uyumsuz, ama mutlaka zeki, bilgili, ortalamadan farklı, sıradışılara deniliyor.
Steve Jobs ve Bill Gates acaba ne kadar “nerd” idiler? Bill ve arkadaşı Paul Allen, Popular Electronics dergisinin kapağında Altair 8800 bilgisayarının resmini görüp, biri Washington Devlet Üniversitesi’nde, diğeri Harvard’da öğrencilikten vazgeçip kod yazmaya karar verdiler. Birlikte, Microsoft’u kurdular. Steve ise Reed Üniversitesi’nde öğrenime başladıktan sadece 6 ay sonra vazgeçti, “ailemin parasını çar çur edemem” dedi. Aynı üniversitede güzel yazı (kaligrafi) tasarımı öğrenmeye karar verdi. Çok sonraları, dünya çapında bir marka isim olduğunda, Mac’ten başlayarak, bütün diğer tasarımlarındaki çizgileri, Reed’de öğrendiğini söylemişti. Bill, iş adamlığına daha çocukken yönelmiş, Steve ise güzel sanatlara ve tasarıma...
Zaman içinde ikisi de zoraki arkadaş oldular. Ama her halde dost olmadılar. Şimdi ise sulu sepken bir Amerikan müzikalinde aynı sahnede hologram olarak görünecekler. Seyirciler, ceptellerine bir uygulama indirecek, bununla sahnede olup bitene ortak olacak. Şimdilik, müzikal hakkında bilgi bu kadarla sınırlı. Kısa sürede bütün tanıtım ve pazarlama makinesi çalışmaya başlayacaktır. Oyunun sadece yeri belli: “Açılış öncesi” temsilleri 31 Mart’ta New York’un Broadway tiyatrolar bölgesinde Longacre Tiyatrosu’nda başlıyor. İlk “esas” temsil 21 Nisan’da.
Aslında bu oyun “yepyeni” değil: New York’ta, hele de popüler tiyatro prodüksiyonlarıyla ünlü Broadway’de sahnelenmeden önce, komşu eyaletlerdeki izleyiciyi “fokus grup” yerine koyarlar, oyunları oralarda başlatıp, denerler: “Tutar mı?” diye bakarak. “Nerds” de Philadelphia’da 2013’te sahnelenmiş. Yeni oyunları teşvik amaçlı Barrymore Ödülü’nü bile kazanmış.
Broadway denildiği zaman, sadece seyirlik oyun değil, “yaratıcı endüstri” diye anlamak lazım. Burada 40 tiyatro şirketi var. Örneğin, sadece Nederlander’in 9 tiyatrosu var. 2014-15 sezonunda sadece Broadway “bölgesindeki” tiyatrolarda 49 bin 832 koltuk için 13.1 milyon bilet satıldı. Bunun 6.7 milyonunu “turistler” aldı. Kazanç: 1 milyar 37 milyon USD. Bu kazancın üzerine Broadway, New York şehrine 12 milyar USD yan kazanç (restoranlar, oteller, hizmetler) getiriyor. 87 bin kişiye istihdam sağlıyor. Sadece geçen sezonda 37 “yeni” oyun sahnelendi.
 
ETİKETLER : 1056

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics