Yazarlar Edip Emil Öymen 13 HAZİRAN 2016 / 10:00

Sunucu stüdyodan kayboldu

Euronews tv kanalında 3 Mayıs’ta yayınlanan bir haber programında, stüdyodaki sunucu, canlı yayın sırasında stüdyodan “kayboldu.” Euronews’un tanınmış sunucularından Lise Pedersen, yabancı bir ülkedeki çatışma haberlerini aktaran –yine Euronews muhabiri- Damon Embling’le bağlantı kurmuştu. Embling, olay yerinden, gaz bombaları ve kargaşa arasından haberini geçiyordu. Silah sesleri, kırılan cam sesleri, sanki “oradan” değil de, stüdyodan geliyormuş gibi oldu bir anda. Sunucu, gözünü tv kamerasından çevirip stüdyoya bakarken görüntü değişti. Sunucunun yeri boştu. Yerlere kağıtlar saçılmış, iskemlesi devrilmişti. Olay yerinden bildiren Embling, “Lise beni duyuyoır musun?” diye sürekli soruyor, ama cevap alamıyordu.
Az önce çatışma görüntülerinin yayınlandığı ekranda, yaşlı başlı vakur bir kadın konuşmaya başladı. Sınır Tanımaz Gazeteciler (RWB) Uluslararası İcra Kurulu’ndan Rubina Moehring’in ismi yazdı. Moehring, dünyada basın özgürlüğünün tehdit altında olduğunu hatırlatarak, her yıl yüzlerce gazetecinin, haber uğruna öldüğünü, hapse atıldığını, kaçırıldığını söyledi. Destek istedi.
O an anlaşıldı ki bu, “gerçek” bir haber yayını değildir, ama yine de “gerçektir.” Münih merkezli yenilikçi reklam ajansı Serviceplan’in mükemmel bir senaryosu böylece reklam spotu olmuştu. Euronews tarafından 48 ülkede gösterildi. Tv üzerinden  4.1 milyon kişiye ulaştı. Ayrıca video, YouTube’da 3 haftada 651 bini aşkın izlendi. Web sitelerinde yayınlandı, 3 milyona yakın tıklandı. Serviceplan, RWB hesabına yapılan bağışların bu videodan sonra % 116 arttığını açıkladı. https://youtu.be/4v2cEXIF_kw
 
ETİKETLER : 1076

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics