Yazarlar Edip Emil Öymen 02 NİSAN 2016 / 07:03

Trump’a reklamla karşıtlık

Donald Trump’ın, ABD’nin yoksul ve sorunlu komşusu Meksika’ya açıkça ve sürekli hakaret etmesi üzerine bir Amerikan sivil toplum örgütü, Meksika adına “teessüflerini” çarpıcı bir reklamla dünyaya iletti. Reklamın siyaset arenasında yenilikçi amaçlı kullanımına bir örnek oldu bu.
Trump, Meksikalılar için “uyuşturucu satıcısı, katil, saldırgan, hırsız” vb demişti. Hakaret listesi bundan ibaret değildi: İngiliz dilinde daha farklı nüanslara işaret eden başka sözcüklerine Türkçemizde karşılık olmadığı için, bu kadarla yetinmek zorundayız.  
Merkezi Los Angeles’te olan İnsancıl Göçmen Hakları Koalisyonu (CHIRLA) adlı stk, Walton Isaacson reklam şirketine bir video yaptırdı. Videoda, beyaz t-shirt giymiş, üzerinde “Ben hırsızım, ben katilim, ben satıcıyım” vb yazan Meksikalı tipler görülüyor. Sonra, sırtlarını dönüyorlar. Sırtlarında bu kez “Ben satıcıyım: Yaratıcı fikir satıyorum” cümlesi görülüyor. Ben saldırganım: Cehalete saldıran öğrenciyim. Ben satıcıyım: Yemek satıyorum, garsonum. Ben satıcıyım: Sağlık satıyorum, hasta bakıcıyım. Ben katilim: Yangını öldürüyorum, itfaiyeciyim. Ben satıcıyım: Haber satıyorum, gazeteciyim.
Bir başka Trump-karşıtı reklamı, bizzat Cumhuriyetçi Parti içinde Trump’ı “durdurmak” isteyen “Bizim İlkemiz” (Our Principle) adlı stk yaptırdı. 2012 Cumhuriyetçi Başkan aday adayı Mitt Romney’nin strateji ekibinin yönetimindeki stk, bu videoda, Trump’ın kadınlara hakaret eden sözlerini kadınlara söyletiyor. Videoda Trump’ın, hangi hakareti hangi gün ve nerede yaptığı tek tek yazılı. Trump’ın kadınlar için “köpek, şişko domuz” gibi tek sözcüklü, veya uzun cümleli aşağılayıcı sözlerinden sonra, Cumhuriyetçi Parti yandaşı reklam, “Donald Trump’a oy vermeyin” diye bitiyor.
 
ETİKETLER : 1066 Donald Trump

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics