Yazarlar Edip Emil Öymen 06 MAYIS 2017 / 15:00

Trump’ın tweet’leri sönüyor

Trump’ın her tweet’ini coşkuyla beğenen, paylaşan kalabalıklar azalıyor. Başkanlığa geçişinin 100’üncü günü dolayısıyla Trump’ın çeşitli konulardaki performansı kadar sosyal medyadaki durumu da incelendi. Huge DC adlı dijital medya ajansının verilerine göre durum şu: Trump’ın tek bir tweet’i “bir zamanlar” ortalama 206 bin yanıt bulurken şimdi bu ortalama 71 bine düştü. İlk 100 günde % 66 düşüş. Aslında düşüş, ilk üç haftadan itibaren başlamış.
Ancak, tuhaf olan bir şey daha var: Trump’ı twitter’da izleyenlerin oranı % 40 artmış. 20 milyon kişiden 28 milyona çıkmış. Demek ki daha çok taraftarı oldu, ama onlar sessizliği tercih ediyor.
Bir başka bulgu: Trump’ın bizzat yazdığı, öfke ve eleştiri yüklü, yazım hataları olan, büyük harfler ve ünlemlerle dolu tweet’lerde azalma var. Beyaz Saray Medya Bürosu tarafından Trump adına atılan “daha derli toplu” daha kibar, emojili, hashtag’li tweet’lerin oranında ise % 15’ten %27’ye doğru bir artış var. Bu arada, Trump da zaten daha az tweet atar olmuş. Başlangıçta haftada 40 tane atarken zamanla azalmış. Belki de bunun etkisiyle başlangıçta % 77 düzeyindeki “beğeni” zamanla % 64’e inmiş. İşin tuhafı, Trump’ın ifade tarzı da “yumuşamış.” Bu tür öfkeli tweet’lerin Şubat’ta % 44’ten Nisan’da % 26’ya indiği görülüyor.
Huge DC araştırmacıları diyor ki: “Trump’ın başlarda bizzat attığı, onun kimliğini ve psikolojisini yansıtan tweet’ler yerine, özenle hazırlanmış tweet’leri okuyan taraftarları, aradaki farkı da görüyor. Trump’a özgü ifadeler yerine, onun sulandırılmış biçimini hakiki bulmuyor.”
İlginç bir başka ayrıntı: Tweet’in nereden, ne zaman atıldığı... Trump, kendine özgü heyecanlı tweetlerini en çok hafta sonlarında ve hele Florida’daki evinden (Ev! Mar-o-Lago malikanesi) atıyor. Ya da hafta içi günlerde sabah erken saatlerde. Daha derli toplu ve “manikürlü” tweetler ise Pazartesi-Cuma arasında atılıyor (Trump’ın elemanları tarafından?).
Kıssadan hisse: Demek ki her konuda olduğu gibi siyasi propaganda da sürdürülebilirlik, bir numaralı hedef olmalı. Demek ki Trump’ın seçmeni, ne kadar “az eğitimli” de olsa, tweet’lerdeki samimiyeti önemsiyor.
Trump’ın “sahte haber üretiyorlar” dediği New York Times ve Washington Post, web sitelerine, Trump’la dalga geçen bir komedi şovunun videosunu koydular. Hem de haberlerin ortasına. Şovu yapan komedyen, parmağıyla sayfayı göstererek “Yalan haber! diyor. 27 Nisan’da Comedy Central sitesinde başlayan şovda komedyen Anthony Atamanuik, sesi, mimikleri, vücut diliyle Trump’ın ta kendisi... 
ETİKETLER : 1121

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics