Yazarlar Edip Emil Öymen 23 TEMMUZ 2016 / 09:24

Trump, inovasyon zararlısı

ABD Başkan adaylığını garantileyen Donald Trump’u Amerikan teknoloji camiası eleştiriyor. Camianın B Takımı sayılan 145 kişi, Trump’ın inovasyona engel olacağını savunan bir açık mektup yayınladı. İmzacıların en tanınmışı Apple eş-kurucusu Steve Wozniak. Diğer isimler arasında Twitter eş-kurucusu Evan Williams, Tumblr kurucusu David Karp, Slack eş-kurucusu Stewart Butterfield var. Ama Tim Cook yok, Zuckerberg, Jack Dorsey, Elon Musk, Sergey Brin yok.   
Mektupta özetle deniyor ki: “Katılımcı bir ülke, fırsatlara, yaratıcılığa ve eşitlikli bir rekabete kapıyı açar. Ama Donald Trump açmaz. Çünkü o öfke, bağnazlık, yeni fikir ve yeni insanlardan korkma üzerine bir kampanya kurdu. Temel görüşüne göre ABD zayıflamıştır ve çökmektedir. Donald Trump’ı son bir yıldır dinliyoruz ve şunu anladık: Trump, inovasyon için felaket olacaktır. Onun vizyonu, fikirlerin özgürce tartışılmasına karşıdır. İnsanların serbest dolaşımına karşıdır. Oysa ekonomimiz için dış dünya ile yapıcı işbirlikleri kritik önemdedir. Çünkü bu, inovasyon ve büyümeye temel oluşturmaktdır.”
“Buna ek olarak, ırk ayrımcılığı yapıyor. Kadınlara sürekli hakaret ediyor. Göçmenlere karşı tutumu hasmane. Meksika sınırına duvar çekmekten söz ediyor. İstemediği insanları ABD’den göndereceğini söylüyor. İnterneti kapatmayı önerdi. Bütün bunlar, onun, teknolojinin nasıl çalıştığını anlamadığını, bu konuda hatalı fikirler geliştirdiğini göstermektedir.”
PayPal kurucusu Peter Thiel ise Trump’a yakınlığı ile tanınıyor. Onun aday ilan edileceği kurultayda konuşmacı. Forbes’a göre kişisel serveti 3 milyar Dolara yakın olan Thiel, Facebook’a sermaye yatıran ilk iş adamlarındandı. Daha sonra, ABD Yönetimi için çalıştığı söylenen Palantir adlı gizemli şirketin eş kurucusu oldu.
Thiel, geçtiğimiz aylarda, dedikodu sitesi Gawker’ın iflasında da rol oynadı. Gawker, bir “sahte” Mussolini hesabı açmış, ona aitmiş gibi “Aslan gibi bir gün yaşamayı, koyun gibi 100 yıl yaşamaya tercih ederim” sözünün sonuna Donald Trump diye imza atmıştı. Trump, bu sözü kendisine aitmiş “sanıp” re-tweet’leyince alay konusu oldu. Gawker bu sefer de, yine Trump’a aitmiş gibi “Bir gün aslan gibi tweet atmak, 100 yıl koyun gibi atmaktan iyidir” diye yazdı.
Trump, hatasını üstlenmediği gibi Gawker’a düşman oldu. Destekçisi Thiel da kendi hakkında “eşcinseldir” diyen Gawker’a haddini bildirmek için kolları sıvadı: Gawker’a hakaret davası açan bir aktöre (Hulk Hogan) 10 milyon dolar mahkeme masrafı yardımı yaptı. Aktörün, Gawker’ı 140 milyon dolar tazminata mahkum ettirmesini sağladı. Gawker, ödemeyi yapamayacağını, iflasını istediğini açıkladı. 
 
ETİKETLER : 1081

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics