Yazarlar Edip Emil Öymen 30 NİSAN 2016 / 08:51

Turizmi zeka ile satıyorlar

Meksika Turizm Kurumu’dan bir reklam izliyorsunuz: Kış ortasında Chicago karlar altındayken, Chicago’lu reklam ajansı Lapiz hızlı bir yaratıcılıkla bir film hazırladı. Yerdeki karları avuçlayıp, duvarlara yapıştıdılar, “Meksika’da güneşte eriyin” diye yazdılar. Bir tür kar grafitisi. Üstelik, duvarı “kirletmiyor.” Güneş çıkınca grafiti eriyecek. Pazarlama ve algı yaratmadaki yenilikçi yaratıcılığa bakar mısınız? (Lapiz bununla 2016 Nisan’ında Amerikan Reklamcılık Ödülleri’nde 2 gümüş madalya kazandı).
Meksika Turizm Kurumu’ndan bir reklam daha izliyorsunuz: ABD’de işkoliklik yüzünden tatile çıkmayan iki gerçek kişi buldular. Bu kişilerin tıpkısının aynısı ama ikizi kadar aynı, iki kişi daha buldular. Bu kişilerden biri, gerçeğini evinde ziyarete gitti. Ev sahibi, “reklam ajansından birinin” geleceğini biliyordu. Ama ona ikizi kadar benzeyen, hem da “aynı isimde!” birini beklemiyordu. Büyük şaşkınlık. Sahte ikiz, laptopunu açarak, kendisinin Meksika’daki harika tatilinin videosunu göstermeye başladı. Aslında gösterdiği, işkolik’in yapabileceği tatiliydi. Film bitince sahte ikiz, işkoliğe dönüp, “Bak, neler kaçırıyorsun” dedi. İşkolik ağlamaklı...
Filmdeki ikinci işkolik, bir kadın yönetici, 9 yıldır tatil yapmamış. Tıpkısının aynısı benzeri kapıyı çalıyor. Birlikte, sahtesinin Meksika tatil videosuna bakıyorlar. Ha, bu arada, bu iki işkoliğin “yapmayı arzu ettikleri” bir kenara kaydedilmiş. Onlara hep bunlar gösteriliyor. İşkolik hanım, sahilde ata binmek isterim ama ah nasıl vakit bulacağım demiş mesela. Hooop, Meksika videosunda sahilde ata binen sahte hanımı (aslında işkolik hanım) görüyoruz. 3 dakikalık reklamın sonunda sahte hanım, diğerine dönüp soruyor: Ne bekliyorsun? (Lapiz reklam şirketi, bu ay Rio’da yapılan Latin Amerika reklamcılık yarışması The Wave’de altın madalya kazandı).
Meksika Turizm Kurumu, turizmi zeka ile satıyor.
Dip not: Meksika turizmi, ülke (GSYH) ekonomisine % 8.7 katkı sağlıyor. Bu oranla, OECD ülkeleri içinde İspanya ve Yunanistan’dan sonra 3’üncü. Bir çok OECD göstergesinde aşağılarda kalan Meksika, turizm denildiğinde yukarda. OECD ortalamasının 2 kat üstünde... Meksika turizmi ayrıca ülke istihdamının % 5.9’unu da sağlıyor. OECD ortalamasıyla eşit. Bunlar 2014 rakamları. Son iki yılda bu veriler artmıştır. En kestirme hesapla Meksika’nın turizmden kazancı “çok.” Fransa ve İtalya onun arkasında. (Türkiye ekonomisine turizm katkısı % 4.28, Meksika’nın yarısı kadar. İstihdama katkısı ise “bilinmiyor.” Evet, Türkiye’ye dair küresel istatistiklerde sık karşılaştığımız bir durum: OECD için verimiz yok. OECD Tourism Trends and Policies 2016, Fig.1.1, s.24)
ETİKETLER : 1070

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics