Yazarlar Edip Emil Öymen 11 ARALIK 2016 / 10:52

Uçakta konforlu sağlık

İngiliz Havayolları, yolcuların uzun uçuşlarda susuz kalmaması, üşümemesi, fenalık geçirmemesi, jetlag olmaması için önceden önlem almaya yarayacak bir teknoloji için patent başvurusu yaptı. Patent, yolcunun yutacağı bir kapsül: Seyahat sırasında yolcunun yaşamsal sistemlerini izleyecek bir duyarga bu aslında. Kapsülü yolcu sindirmeyecek, kapsül mide bağırsaktan geçerek malum yolla dışarıya çıkacak. Bu süre zarfında yolcunun “durumunu” IoT yöntemiyle kabin görevlilerine aktaracak. “3D’deki yolcunun su düzeyi 10 dakika içinde azalacak,” diyecek örneğin. Kabin görevlisi, hop diye yerinden fırlayıp 3D’deki yolcuya su verecek. Veya, gece uçuşu sırasında herkes uyurken, 3D’deki yolcuya kabin sıcaklığı az geliyor, üşüyor ama farkında değil. Kapsül, “3D üşüyor,” diyecek. Kabin görevlisi yine hoplayıp gidip 3D’nin üzerini örtecek.
Hangi yolcunun böyle bir kapsülü yutup da seyahate çıkacağı meçhul. Ama İngiliz Havayolları aman bu Zihni Sinir “Procesi”ni kimse taklit etmesin diye patentini alıyor. Zaten her halde böyle bir uygulama, aynı uçuş için 3-4 misli daha fazla para ödeyen (veya şirketinin otomatik ödediği) hatırlı, kıymetli, nazenin, hassas Birinci Sınıf yolcuları için olacaktır? Uçağı dolduran 300 “normal” vatandaş için böylesine püf püf bir uygulama her halde yapılamaz, başa da çıkılamaz. Ama yine de fikir, IoT dediğimiz dönemde bu ve benzeri tuhaf (ama pekala olabilecek) uygulamalara hazır olmamız gerektiğini düşündürüyor.
Anlatması ve okuması ilginç bu yenilikçiliğin patenti için tam 36 sayfa açıklama yazıldı. Bağırsak fonksiyonlarını incelemek için benzer bir kapsül zaten kullanılıyor. Kapsül “içerde” dolaşırken video çekiyor ve IoT ile dışarıya iletiyor. Doktor, kapsülün seyahatini online izliyor.  BBC’de bu konuda yayınlanan belgeselin özeti için: https://youtu.be/-U5JyODRVng
 
ETİKETLER : 1100

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics