Yazarlar Edip Emil Öymen 15 OCAK 2017 / 16:36

Uçuşa VR desteği

Uçak yolculuğunda başınıza bir VR cihazı takarak, çevrenizle ilişkinizi tamamen kesebileceksiniz. Fransız SkyLights şirketinin yenilikçi ürünü bunu sağlayacak: Uçak sesini, arka koltukta vızıldayan çocuğun sesini, yan tarafta sürekli ağlayan bebeğin sesini değil, VR setinde izlediğiniz filmin sesini duyacaksınız. Bu harika çözümü Fransız “ucuz bilet” havayolları XL, uçuş başına 16 dolara size kiralıyor.
Haberi veren The Economist, her zamanki alaycı üslubuyla diyor ki: ”Çok eskiden, uçakla seyahat için insanlar özenle giyinir kuşanırdı. Ne de olsa bu yolcular, yeryüzünde oradan oraya seyirten bir ırk olarak, işte şimdi göklerde uçuyorlardı. Şimdilerse ise bunun tam tersini düşünüyoruz: Uçak seyahatinde artık sanki uçmuyormuşuz gibi davranıyoruz. Hele VR ile  kendimizi tamamen yalıtacağız. Çünkü diğer yolcuları bir sorun olarak görüyoruz.”
Uçakla uçarken “uçmuyormuş” gibi hissetmek, sadece iyi hava koşulları için geçerli. Uçağın, saatte 700 km hızla “kıpırdamadan” (!) uçması bir şans. Bu duyguyu sağlayacak bir başka öneriyi CPI adlı şirket yaptı: Penceresiz kabin. Uçağın dışındaki kameralar, görüntüyü uçağın içinde kabin duvarına yansıtacak. Bütün kabin, kocaman bir pencere olacak. Bu cin fikir gerçek bir ürüne dönüşürse, uçak yapımcıları sevinir. Çünkü uçağın gövdesine pencere açmak, uygun camı ustalıkla takmak diye bir iş kalmaz. 
Uçuşları daha konforlu ve ekonomik hale getirmek için uçak şirketlerinin Ar-Ge’lerinden acaip patentler çıkıyor. Sadece Airbus, her yıl 600 patent başvurusu yapıyor. Bunların içinde en “olmayacak” olanı: Uçağın içinde ranza sistemiyle, yolcuların altlı üstlü oturmaları. Böylece koltuklar yatar hale gelecek. Daha çok yolcu, daha rahat oturacak. Ama altlı üstlü!
 
ETİKETLER : 1105

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN