Yazarlar Edip Emil Öymen 20 MART 2016 / 15:25

Viyana-Budapeşte Hyperloop?

Elon Musk’ın (Tesla, PayPal, Space X) San Fransisco ile Los Angeles arasında 615 km inşa etmeyi düşündüğü Hyperloop, henüz tasarım aşamasında. İlk denemeler uzak ufukta. Daha sonrası belirsiz. Örneğin, acaba düşük basınçlı bir borudaki bir kapsüle binip, saatte 1,130 km hızla gitmeyi kim, neden, nasıl isteyecek? Ha, küçük bir ayrıntı daha var: 8 milyar Dolarcık lazım.
Nevada Çölü’nde Las Vegas’ın kuzeyinde kurulan Hyperloop tesisinde umutlu ve hevesli faaliyet süredursun, Slovakya Hükümeti’nden bir Zihni Sinir Procesi fışkırdı resmen: Viyana-Bratislava-Budapeşte arasında 160 km uzunluğunda bir Hyperloop kursak? Talepte ve hayalde sınır yok.
Bratislava, bir zamanlar Bohemya’nın bir taşra şehriyken, Çekoslovakya döneminde Slovakların birinci şehriydi. Gel zaman git zaman Çekoslovakya, “kadife devrimle” 1993’te ikiye ayrılınca, aniden Slovakya’nın sempatik başşehri oluverdi. Viyana Bratislava arası karayoluyla 80 km. Bratislava Budapeşte daha uzak: 200 km. Ama Hyperloop “dümdüz” gittiği için toplam mesafe 160 km olacak...mış. Eğer bu Zihni Sinir Procesi “gerçekleşecek” olursa, Viyana-Bratislava arası 8 dakikaya inecek...miş.
Gerçek dünyada, Japon Demiryolları geçen yıl 603 km hıza deneme hattında ulaştıydı. Ama tren taa 2027’de hizmete girdiğinde, en fazla 500 km hız yapmasına izin verilecek. Deneme hızı, deneme alanında kalacak. Hyperloop, bin km hızdan söz ediyor.
Hyperloop’un dünya çapında aradığı tasarım fikirlerine İstanbul Teknik Üniversitesi’nden öğrenciler de katıldı. Finale kalan 124 proje arasında İTÜ Sci-X Takımı da vardı, ama birinciliği MIT Takımı aldı.  
 
 
ETİKETLER : 1064

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics