Yazarlar Edip Emil Öymen 10 HAZİRAN 2017 / 16:05

Yalana inanmak kolaylaşıyor

Facebook’ta Channel23news.com sayfası, arzu ettiğiniz (?!) bütün sahte haberleri bizzat uydurabileceğiniz benzersiz bir hizmet sunuyor! Örneğin, 60 yıldır Londra’da hizmet veren bir Hint lokantasının “buzdolabında 9 ceset bulunduğu” ve lokantada insan eti pişirilip servis edildiği “haberi” (!) burada çıktı. BuzzFeed News’un araştırmasına göre, aynı sitede en az 6 Hint lokantası hakkında da benzer sahte haberler yayınlandığı anlaşıldı. Hem de bu haberlerin beşinde, tıpatıp aynı cümleler kullanılarak...
 
BuzzFeed’e göre Channel23news.com tek örnek değil. En az 30 benzer site ve sayfa Facebook’ta faal. Son bir yılda 3 bin sahte haber yayınlamışlar. Üstelik, bu haberler 13 milyonar kez paylaşılmış.
 
Başka paylaşılan saçmalıklara örnekler: “Tavuğu kızartırken kokainli una buluyor” (Facebook’ta 429 bin kez paylaşılmış). “Beyonce oğlan ikizler doğurdu” (141 bin kez). “FBI, Trump ile Rusya arasında bağlantıyı buldu “ (38 bin kez). Başkan Obama, büyükanne ve büyükbabaları, her hafta sonu torunlarıyla ilgilenmeye mecbur edecek yasayı onayladı (515 bin kez).
 
Channel23News.com’dan türeyen sitelerin en az 724 sahte haber yayınladığı ve bunların 2.5 milyondan fazla paylaşıldığı da anlaşıldı. Ayrıca, Belçika’da yaşayan Nicolas Gouriou adlı bir kişinin en az 11 sahte haber sitesinde İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Portekizce ve İtalyanca “haber” (!) ürettiği de anlaşıldı. Fransız TV’sinde bu site hakkında bir belgesel inceleme yayınlandı. Sadece bu sitenin 11 adresinde bir yılda 2,300’den fazla “haber” yayınlandığı saptandı. Bunlar bir güzel 10.5 milyon kez paylaşılmış! Üstelik, aynı dönemde twitter’da da 22 bin yayınlanmış. 
 
 
ETİKETLER : 1126

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics