Yazarlar Edip Emil Öymen 13 HAZİRAN 2016 / 09:30

Yazılımın birimi: Metre

Bilişim dünyamızın duayeni Ali Akurgal’ın bu başlıklı yazısı şöyle başlar:
 
“1992 yılında Netaş'ta ilk yazılım ihracatını gerçekleştirdik. Hazırlanan bir yazılım paketini; tuşa bastık, o zaman internet falan yok, çatıdaki çanak marifeti ile, vallahi de billahi de müthiş bir hız olan 128kb/s ile, İngiltere'ye uydu üzerinden yolladık. Faturayı da pullu posta ile yolladık. 2m$ bankaya geldi, kasaya koyduk.”
 
“Aradan 3-4 ay geçti, vergi memurları geldiler. Dediler ki, "Siz bir fatura yollamışsınız, 2m$". "Evet" dedik. "Bu para ödenmiş" dediler. "Evet" dedik. "Ama mal çıkışı yok, bu hayali ihracat" dediler! Bunun üzerine vergi memurlarını Ar-Ge'ye aldık, bir bilgisayarın başına oturttuk. "Şu 'enter' tuşuna basar mısınız" dedik. Biri bastı; sonra "ne oldu" diye sordu. "300k$'lık ihracat yaptınız, bunun da faturasını yollayacağız, o da ödenecek" dedik. Adam suça ortak olmuş olduğu için çok kötü oldu.” (Bu öyküyü bilmiyorsanız, gerisi için: http://t.co/ZurIljsw0a)
 
**
 
1992’den 2016’ya: Duymaya alışkın olmadığımız bir şey duyduk geçen hafta. TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr.Arif Engin: “Verimlilik ekonomisinden vazgeçip, bilgi ekonomisine doğru hareket etmeliyiz. Kilogram başına ekonomilerden bahsetmek yerine, teknoloji-fikir odaklı zihniyete gitmeliyiz.” (12. Teknoloji Ödülleri Töreni, 30.05.16)
 
Ne zaman ihracattan söz edilse, hep kilo hesabı yapılır. Oysa kiloya gelmeyen ihracat kalemleri var. Örneğin: Dijital ihracat.
 
Hindistan, dijital hizmeti en çok ihraç eden ülke: 2014-15 döneminde 82 milyar USD. Kiloyla değil, “ton”la para kazanıyor. İrlanda’nın bu ihracatı 46.6 milyar USD. Onu Almanya izliyor 32 milyarla. ABD 31.7. İngiltere 24.4. Hepsi milyar USD. (UNCTAD 2015 International Trade in ICT Services and ICT-Enabled Services)
 
TÜBİSAD’ın geçen hafta yayınladığı yeni verilere göre, Türkiye’nin dijital ihracatı içinde hizmet 198 milyon TL, yazılım 1.36 milyar TL. (Bilgi ve İletişim Teknoloji Sektörü 2015 Pazar Verileri)
 
Yavaş da olsa biz de dijital ihracat kervanına katılıyoruz. Bunu hızlandıracak önlemler almak, teşvikler vermek hükümetin görev ve sorumluluğu. Bir Hindistan olamayız, ama olmayı hedefleriz.  
ETİKETLER : 1076

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics