Yazarlar Edip Emil Öymen 15 NİSAN 2017 / 23:15

Yeni sözcükler: ROV ve AUV

Norveç kıyılarındaki binlerce yarımada ve haliç (fyord) arasından bir tanesi, sürücüsüz deniz taşıtlarının denenmesi için seçildi. Uzaktan kumandalı, insansız, otonom, deniz üstü ve denizaltı robotların Trondheim’a 240 km uzaktaki 130 km uzunluğunda ıssız bir fyordda deneme sürüşleri için resmi izin Kasım 2016’da verilmişti. Şimdilerde ise bu işin nasıl yapılacağı medyaya açıklandı. Burası, deniz robotları denemesine ayrılmış ilk ve tek yer.
Fyorda hemen ilgi gösteren şirketlerden Rolls Royce, 2020 yılında denize sürmeyi planladığı otonom yük gemisi için denemelere başladı. Sadece deniz taşımacılığı değil, denizaltı işleri için de yenilikçi projeler burada denenecek. Bunların başında, Norveç ürünü Eelume geliyor. Yılana benzeyen, eğilip bükülen bu robot sürekli olarak su altında kalabilecek. Hem de karaya bir kablo ile bağlanmadan... Eelume’nin başlıca işi, açık deniz petrol platformlarının en diplerine kadar “üşenmeden ve üşümeden” dolaşıp, yukarıya bilgi yollamak. Ucunda bir de ışığı olacağı için Eelume’nin aydınlattığını, yukardaki ekip ekrandan görecek.
Bir İngiliz şirketiyle (UK Automated Ships) Norveç’li Kongsberg Maritime ortaklaşa insansız bir tekne yapımı için anlaştılar. Hrönn adlı tekne yük taşıyacak: Ulaşımı uzak, zor kıyılardaki tesislere, balık çiftliklerine, bilimsel istasyonlara.
Nasıl ki cip sözcüğü “yetmez” oldu, Amerikalılar SUV diye sözcük icat ettiler: Şimdi de ROV geliyor = Remotely Operated Vehicle. Uzaktan kumandalı araç. Ve AUV geliyor = Autonomous Underwater Vehicle. Otonom denizaltı aracı. Uluslararası denizcilik kurallarına göre gemide kaptan olmak zorunda. Robot gemi için yeni kurallar, tanımlar gerekecek. Hukukçulara yeni başağrısı çıktı. 
ETİKETLER : 1118

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics