Yazarlar Edip Emil Öymen 21 OCAK 2017 / 16:55

Yeşil tıklamada durum

Greenpeace’in yeni yayınlanan “Temiz Tıklama: Yeşil İnterneti Gerçekleştirme Yarışını Kim Kazanıyor?” başlıklı raporuna göre küresel bilişim sektörü, dünyada üretilen elektriğin % 7’sini kullanıyor. İnternet trafiğinin ise 2020 yılına kadar üç kat artması bekleniyor: Bilişim, elektriğe daha çok ihtiyaç duyacak. Greenpeace diyor ki: Büyük oyuncular, dijital ayakizimizin fosil yakıtlar mı, yenilenebilir kaynaklar mı kullanacağına karar vermeli. (Clicking Clean: Who is Winning the Race to Build a Green Internet)
 
Karar verenlerin başında Apple var. Yeşillik sınavında 83 puanla A almış. Facebook 76, Google 56 puanla onun arkasından. Ama, Switch data merkezi 100 puanla birinci. Netflix, Amazon, Samsung iyice arkalarda. Raporda ilk kez Çin/Asyalı şirketler de sıralanmış: Tencent, Baidu, Alibaba, Naver gibi. Ama bunların yeşillikle falan ilgileri yok.
 
Bilişim kullanımı arttıkça, elektrik ihtiyacı da artacak. Bu 2 x 2 = 4. Bütün sorun, elektriğin kaynağında. Örneğin Google, yapay zeka şirketi DeepMind’ı bünyesine kattıktan sonra enerji ihtiyacını % 15 azalttı. Konunun ilginç bir ayrıntısı ise, DeepMind’ın üç kurucu ortağından Mustafa Süleyman’ın babasının Suriye göçmeni olması. Bu son felaketten önce İngiltere’ye göçmüş. Süleyman, görünüş olarak Orta Doğulu ama aksanı kusursuz İngiliz. Oxford’da okurken “bırakıp” giden tipik bir girişimci. 2014’te Google, şirketi 400 milyon dolara satın aldı. Süleyman, şimdi Google’ın Uygulamalı Yapay Zeka Birimi Başkanı.
 
ETİKETLER : 1106

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER