Yazarlar Edip Emil Öymen 01 OCAK 2017 / 10:22

Yoldan güneş topluyorlar

Dünyanın ilk güneş panelli karayolu Route Solaire, Fransa’nın Normandiya bölgesinde (deneme amaçlı olarak) Tourouvre-au-Perche’de açıldı. Ekoloji Bakanı Ségolène Royal, buradan elde edilecek elektrikle kasabadaki sokak lambalarının yakılabileceğini söyledi.
1 kilometre uzunluğunda, üzerinde 3 bin metrekarelik güneş paneli takılı yola 5.2 milyon euro harcandı. Ağır araç da geçmesine fırsat verecek materyalle yapılan yolun beklentileri karşılayıp karşılamadığına bakılacak.
Eleştiriler ise hemen geldi: Paneller güneşe bakamıyor çünkü yere yapışık durumdalar. Buradan sağlanacak enerji verimliliği düşük olacak. Halen kullanılmakta olan panellere göre çok daha pahalıya geldiler, çünkü pasif değiller, üzerlerinden trafik geçecek. Bu yolun bakımı ve giderleri, astarı yüzünden pahalıya gelecek.
Bu konuda Ar-Ge’ler sürüyor. Güneş panelli bir yoldan elektrik üretmek amacıyla Hollanda’da SolaRoad adlı bisiklet yolu projesi yaratıldı. Uygulanmaya başladı. Amsterdam’a trenle 25 dakika uzakta Krommenie’de.
SolaRoad, Hollanda’nın dünyaca ünlü uygulamalı bilimler merkezi TNO’nun yenilikçi ürünü. 1.5 x 2.5 metreye blokların üzerine 1 cm kalınlığında silikon güneş paneli koydular. 70 metrelik yolun üzerine sıkılaştırılmış özel yapım pütürlü cam eklediler. Korumak için. Camın üzerinden giden bisiklet kaymayacak. Buradan yılda 10 bin kW enerji elde ediliyor. 3 evin elektriğini karşılamaya yetiyor.
Hollanda’da 137 bin 470 kilometre karayolu var. Bunun sadece üçte birine bu uygulansa, elde edilecek enerjiyle 8 milyon elektrikli otomobil şarj edilebileceği hesaplandı. Hollanda’da halen 8 milyon otomobil var, ama elektrikli değil. 
 
ETİKETLER : 1103

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics