Dosya Eğitim Teknolojileri 14 EYLÜL 2015 / 00:22

Teknolojiyi verimli kullanmak ve üretebilmek için eğitim

Ülkelerin gelişim düzeylerinin en önemli göstergelerinden olan eğitim konusunda ne yazık ki ülke olarak iyi bir noktada olduğumuz söylenemez. Bu durum her aşamadaki eğitim için geçerli. İster okul eğitimi, ister iş eğitimi olsun aşmamız gereken daha çok aşama var. Bu aşamaların temelinde ise artık bilişim teknolojilerinin olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Okul eğitiminin hem daha iyi seviyelere çıkması hem de öğrencilerin teknoloji üretebilir hale dönüşümü konusunda atılan adımlar var ama yeterli değil. Eğitim seviyesinin yükselmesi için atılan bu adımların temelinde FATİH Projesi var. Bu proje ile ilgili gelişmeleri dosyamızın iç sayfalarında bulabilirsiniz. Teknoloji üretebilir bir konuma gelmek için ise işe çocuklarımızdan başlamalı ve ilkokuldan itibaren eğitim müfredatı bu yönde yeniden düzenlenmeli. Mayıs ayında gerçekleştirilen Bilişim Çocuk Zirvesi’nde verilen mesajlar da bu yönde. “Çocuklarınızı kodlamayın, onlara kod yazmayı öğretin.” Bilişim ve eğitim dediğimizde es geçemeyeceğimiz çok önemli bir sorunumuza da değinmemiz gerekiyor. Bilişim öğretmenleri. Ülkemizde ne yazık ki gerçek değerini bulamayan bilişim öğretmenlerinin sorunlarını ve bu konuda yapılması gerekenleri de dosyamızın iç sayfalarında bulabilirsiniz.

Okul eğitimini aşıp, iş yaşantımıza geçtiğimizde de eğitim yine önemini koruyor. İş-teknoloji eğitimi konusunda ülke olarak hala istenilen noktada değiliz. Bilişim okur- yazarlığından, yazılım geliştirmeye ya da teknolojileri daha verimli kullanabilmek için çeşitli eğitimlere ihtiyacımız var. Şirketlerin büyük bir bölümü hatta bunun içinde çok büyük olanlar bile var, elemanlarının eğitimine gereken önemi vermiyor, bunu bir külfet gibi görüyorlar.

 
ETİKETLER : 1038

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics