Eğitim 15 TEMMUZ 2014 / 15:10

“Büyük Veri” bilimcileri yetişiyor

IBM Türk Üniversite İlişkileri ve İstanbul Şehir Üniversitesi ortaklığı ile “Veri Bilimi Yüksek Lisans Programı” başlatılacağı duyuruldu. IBM, Üniversite İlişkileri girişimi kapsamınca İstanbul Şehir Üniversitesi ile bir araya gelerek ortak yüksek lisans programı tasarladığını kamuoyuna açıkladı.

Bu çerçevede, İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü için Veri Bilimi Yüksek Lisans Programı tasarladı. Yeni Yüksek Lisans Programına öğrenciler, 2014 sonbahar döneminden başlamak üzere kayıt olabilecekler.

Veri Bilimi Yüksek Lisans Programı;  Veri Mühendisliği, Sosyal Ağlar, Veri Görüntüleme, Büyük Veri Analizi, İstatistiksel Öğrenme Öğeleri, Veri Madenciliği, ve Derin Öğrenim gibi konulardan oluşan derslerden oluşacak.

İstanbul Şehir Üniversitesi ile IBM arasındaki ortaklığı değerlendiren IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas,  “Gelecekte BT’ye hakim olacak ve şekillendirecek, IBM’in en stratejik alanlarından olan ve liderliğini yürüttüğü “Büyük Veri” alanında vizyoner bir kurum olan İstanbul Şehir Üniversitesi’nde bu projeyi başlatmak bizim için son derece heyecan verici. Bu konuda ve diğer alanlardaki çalışmalarımız Türkiye’de BT sektörünün katma değerli bir sektör olarak büyümesine destek olmak amacına hizmet edecek şekilde üniversite öğrencilerinin en yeni teknolojilerin talep ettiği becerilerle yetişmeleri, bilgi birikimlerini ve becerilerini artırabilmelerine imkan vermeye devam edeceğiz “ dedi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ademoğlu ise "Veri Biliminin önümüzdeki dönemde yenilikçilik, rekabet ve üretkenlik düzeyini belirleyen temel unsur olacağı düşüncesi hızla yaygınlaşıyor. Mobil telefonlar, enerji ölçüm cihazları, otomobiller ve endüstriyel makinalar her an trilyonlarca veri üretiyorlar. Sağlıktan, finanstan ve sigortacılığa, lojistik ve taşımacılıktan, gayrimenkul hizmetlerine kadar pek çok sektörün veri biliminin imkanlarından yararlanmak suretiyle hizmet ve satış hacmini %60'lara varan oranlarda arttırabileceği öngörülüyor. İşte bu noktada IBM Türk ve İstanbul Şehir Üniversitesi'nin bir araya gelerek başlattığı Veri Bilimi Yüksek Lisans Programı bu alanda küresel anlamda gereksinim duyulacak insan kaynağının yetişmesine büyük katkıda bulunacaktır "  olmak üzere görüşlerini bildirdi.

IBM Üniversite İlişkileri’nde ayrıca bilimsel çalışmaları destek verecek ödüller de bulunuyor.  Örneğin, 2011 yılında İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bulut, IBM Akıllı Dünya inovasyon ödülünün sahibi olmuştu.

Programa başvurmak için 1 Temmuz 2014 - 15 Ağustos 2014 tarihleri arasında

http://ds.sehir.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics