Eğitim 01 ŞUBAT 2013 / 15:24

Apple ile gündem; FATİH Projesi

Apple’ın Türkiye ziyareti kapsamında, şirketin Başkan Yardımcısı John Couch, beraberindeki heyetle birlikte Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, Mayıs 2012’de Apple CEO’su Tim Cook ile bir araya gelmiş ve ‘F Klavye’ ile her öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılmasını kapsayan ‘FATİH Projesi’ ele alınmıştı. Gül ve Couch’un, bugün yapılan görüşmede söz konusu tablet projesinin daha detaylı görüşüldüğü tahmin ediliyor. Türkiye ziyaretini Apple CEO'su Tim Cook yerine, Apple’ın eğitimden sorumlu isimleri arasında yer alan John Couch’un gerçekleştirmesi de bu iddiaları destekler nitelikte.

Klavyede Türkçe karakter
Öte yandan, NTVMSNBC'nin haberine göre, tablet bilgisayar sektöründe iPad ile açık ara önde bulunan Apple’ın patronu Tim Cook, 8 milyar liralık tablet projesine büyük ilgi gösteriyor. Apple’ın eğitimden sorumlu ismi Couch’un, Gül’le yaptığı görüşmede Türk öğrencilerin iPad kullanmasına yönelik planlarını sunduğu düşünülüyor.

Gül’ün Apple heyetiyle yaptığı görüşmede gündeme gelmesi beklenen bir diğer konu, cep telefonlarında F klavyeye yer verilmesiydi. Geçtiğimiz yıl yapılan görüşmelerin ardından Apple, Cumhurbaşkanı Gül’ün mobil cihazlardaki Türkçe karakter sıkıntısına değinirken, şirket kısa bir süre sonra iPhone’larda Türkçe karakterli Q, iPad tablet bilgisayarlarında ise F klavye uygulamasına geçmişti. Ancak iPad’lerdeki F klavyenin üç tuşunda hata yapılmıştı. Bu görüşmede bu sorunun tekrar masaya yatırılması ve Türkiye’nin Apple’ın A sınıfı ülkeler arasına girmesi gibi konuların masaya yatırılması bekleniyor.
ETİKETLER : Apple

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics