Eğitim 17 TEMMUZ 2013 / 14:47

Eğitimde ‘mobilite’ zamanı

Vodafone Türkiye, üniversite eğitiminde alınan dersleri mobilize etme yolunda bir projeye imza attı. Vodafone Red Academy ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle geliştirilen “Mobil Eğitim” uygulamasıyla, üniversitenin İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü 1. sınıf öğrencilerine verilen “Yeni Medya’ya Giriş” dersi, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Vodafone’un sağladığı smart tabletler ve 3G iletişim teknolojisi desteğiyle mobil olarak verilecek.

Vodafone Türkiye’nin Kurumsal Eğitim ve Gelişim Merkezi Red Academy şemsiyesi altında geliştirilen mobil eğitim uygulaması sayesinde öğrenciler ve eğitmenler, zaman ve mekân sınırlaması olmadan, Vodafone’un sağladığı mobil internet üzerinden derslere canlı katılım sağlayacak. Sstem sayesinde dersle ilgili sunum, resim, video gibi materyaller öğrencilerle mobil platformda paylaşılacak. Ödev, proje teslimi ve sınavlar da smart tabletler kullanılarak gerçekleşecek. Mobil eğitim uygulaması, eğitmen modülü sayesinde her öğrencinin kişisel performansı ve uygulama içindeki etkileşim grafiği dönem boyunca takip edilerek öğrencilerin kişisel performansını artırmaya yönelik aksiyonların alınmasına da imkân verecek.

Kesintisiz iletişim

Mobil eğitim sisteminin en önemli özelliği öğrenci-eğitmen iletişimini 7/24 sağlayabilmesi. Ayrıca sistemde, her öğrenci için özel bir eğitim programı yapılandırılıyor. Vodafone’un sağladığı 3G ile kesintisiz iletişim sunan smart tabletler sayesinde sosyal medya platformlarıyla da bağlantılı bir halde çalışan sistem anlık uyarılarla öğrencileri derslerin içeriği hakkında bilgilendirecek ve sınavlar, raporlamalar anlık olarak gerçekleştirilebilecek.

Vodafone Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, “Amacımız, mobil teknolojilerin imkânlarını herkesle buluşturmak ve bunu eğitim alanında da gerçekleştirmek. Geliştirdiğimiz mobil eğitim projesi dâhilinde sunduğumuz 3G teknolojisi ve smart tabletler sayesinde, kesintisiz bir öğrenci-eğitmen ilişkisi kurularak çok etkin bir ders işleyişi sağlanacağına inanıyoruz” dedi.

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ise, “Mobil ders projesi sayesinde öğrenciler diledikleri yer ve zamanda dersleri ile ilgili gerekli tüm bilgilere tabletleri aracılığıyla ulaşabilecekler. Bu yıl ilk kez Yeni Medya Bölümü öğrencilerinin yararlanacağı bu projemizi önümüzdeki yıllarda daha da geliştirmeyi planlıyoruz. Projenin mobil uygulama kısmının mezunlarımızın kampüsümüz bünyesinde kurduğu İnvemo firması tarafından geliştirilmiş olması da üniversitemiz için ayrıca bir gurur vesilesi” dedi.