Eğitim 16 NİSAN 2013 / 17:38

Öğrenciler "inekleyecek"

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin sayısal derslerdeki sorularını yeni platform “inekle.com” vasıtasıyla  istedikleri saatte kolayca sorup yanıt alabilecekler.

Tarık Yıldırım, Selen Karan ve Aslı Sevinç’in birlikte hayata geçirdiği bir sosyal sorumluluk projesi olan inekle.com, bir yandan üniversite öğrencilerine ekstra cep harçlığı sağlarken diğer yandan da birebir ve canlı eğitim desteği ile Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilere ulaşıyor. inekle.com’da öğrencilere destek verenler Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okuyan üniversitelilerden oluşuyor.

Siteye üye olan öğrenciler, kredi kartı, mobil ödeme veya havale ile dakika satın alarak ders almaya hemen başlayabiliyor. Seans süresi kadar dakika öğrencinin hesabından eksilirken, buna denk gelen TL miktarı da üniversitelinin sistemdeki hesabına aktarılıyor.

Veliler de takip edebiliyor

Çocuğunun çalışmalarından haberdar olmak isteyen veliler “inekle.com”a ücretsiz üye olabiliyorlar. Siteye kayıtlı olan öğrencisi ile eşleşen veli, internette olduğu her an dakika satın alarak çocuğuna gönderebiliyor, kimden, ne zaman, ne ders aldığını ayrıntılı şekilde görüntüleyip, dilerse arşivine de bakabiliyor.

Ders veren üniversitelilerin elde ettiği gelir üzerinden herhangi bir komisyon almayan sitenin, ihtiyacı olan herkesin canlı destek alma fırsatına kavuşması amacıyla kurulduğu belirtildi. Tarık Yıldırım, şunları söyledi:

“7/24 işleyen bu platform sayesinde Türkiye’nin her yerinden öğrenciler artık istedikleri saatte derslerinde yardım alabiliyorlar. Diğer yandan üniversiteliler de cep harçlığını çıkarma fırsatını buluyor. Ders veren kişinin de öğrenci olması karşılıklı iletişimi kolaylaştırıyor. Eğitimde fırsat eşitsizliği var. Bu platform ile öncelikle fiziksel mesafelerin yarattığı eşitsizlik yüzde 100 ortadan kalkıyor. Batmanlı bir öğrenci Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinden ders alabiliyor. Ayrıca, sunduğumuz uygun fiyat sayesinde maddi eşitsizlik de belli ölçüde azalıyor.”

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics