Eğitim 18 TEMMUZ 2013 / 15:28

Samsung Android sınıfı öğrencilerine ödül

Samsung tarafından 2012-2013 Öğretim yılının başında Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde kurulan Android Laboratuvarı öğrencileri tarafından geliştirilen uygulamalardan “Akıllı Türkçe Eğiticisi” isimli uygulama ile TÜBİTAK 2242 Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması’nda 2.’lik ödülünü kazandı.Mehtap Yüceilyas, Serap Aydın, Mert Sincan, Tuğba Karakaya tarafından geliştirilen uygulama yabancıların Türkçe öğrenmesine destek veriyor.

Samsung Electronics Türkiye, popüler işletim sistemi Android platformunda yazılım geliştirme eğitimleri üzerine yaptığı yatırımların bir göstergesi olan Android sınıfları başarılı öğrenciler yetiştirmeye devam ediyor.

2012 – 1013 öğretim yılında bu sınıfta eğitim alan öğrenciler Ankara Üniversitesi’nin 3 birimi olan TÖMER, ERASMUS ve Tıp Fakültesi için farklı uygulamalar geliştirdiler. Öğrenciler tarafından geliştirilen uygulamalardan “Akıllı Türkçe Eğiticisi” isimli uygulama ile TÜBİTAK Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması’nda 2.’lik ödülünü kazanmaya hak kazandı. Mehtap Yüceilyas, Serap Aydın, Mert Sincan, Tuğba Karakaya isimli öğrencilerden oluşan ve Doç. Dr. Refik Samet önderliğinde geliştirilen uygulama yabancıların Türkçe öğrenmesine destek veriyor.

Samsung Electronics Türkiye Dijital Pazarlama Müdür Yardımcısı Eren Kumcuoğlu, “Bahçeşehir Üniversitesi’nde kurduğumuz Türkiye’nin ilk Android laboratuvarının ardından Ankara Üniversitesi’nde kurduğumuz Android sınıfımız ile eğitime olan desteğimizi devam ettiriyoruz. TÜBİTAK tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve 247 projenin yarıştığı Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması’nda 4 öğrencimizin aldığı ödül bizi gururlandırdı. Bu ödül yaptığımız yatırımların karşılığını aldığımızın en büyük göstergesi. Tüketicilerimize en iyi ürün ve hizmetleri sunmanın yanı sıra eğitimine devam eden geleceğin yazılım profesyonellerine de kendilerini geliştirmeleri adına destek vermek bizi mutlu ediyor” dedi.

Ankara Üniversitesi’nde Android  laboratuvarını kuran Samsung Electronics, üniversite öğrencilerine güncel teknolojileri kullanarak eğitim imkanı yaratmayı ve mesleki kariyerlerinde avantaj sağlanmalarını hedefliyor. Proje kapsamında Samsung, bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencilerine yönelik, 20 kişilik laboratuvarda eğitim yapılabilmesi için en yeni bilgisayar, akıllı telefon, tablet ve Smart TV ürünlerini sağlamanın yanı sıra, kaynak olarak kullanılması için Samsung sponsorluğunda basılan Android kitaplarını da öğrencilere sundu. Öğrencilerin eğitimine destek sağlayarak mesleki hayatlarında yön göstermeyi ve konusunda uzman profesyonellerin yetiştirilmesini amaçlayan Samsung, bu proje ile öğrencilere, mezun olduktan sonra da iş hayatında avantaj sağlamayı amaçlıyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics