Eğitim 18 TEMMUZ 2013 / 17:41

Ücretsiz Linux kampı

İnternet Teknolojileri Derneği (INETD) ve Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) 17-31 Ağustos Tarihlerinde  Bi'nde  ücretsiz  Linux Kampı yapıyor.  2010 Yılında , Işık Üniversitesi Şile yerleşkesinde 10 günlük Linux Kampı, 2011 yılında   Düzce Üniversitesinde  Başlangıç ve İleri seviyede 15 günlük Linux Kampı yapılmıştı. Geçen yıl yine İzzat Baysal Üniversitesi'nde 5 konuda 7 sınıfta 15 günlük eğitim yapılmıştı. Bu yıl ise Başlangıç ve İleri düzey Linux Sistem Yönetimi   Java EE, PHP ve Ruby Ron Rails Kursları yapılacak.Kamp, öncelikli olarak  üniversite mensuplarını, kamu bilgi işlem mensuplarını, LKD ve INETD  üyelerini hedeflese de, meraklı her  yurttaşa açık. Katılımcılar,  Abant İzzet Baysal Üniversitesi yerleşkesinde, yurtta kalıp, üniversite kafeteryasından yararlanacak ve kendi masraflarını karşılayacaklar. Günlük masraf 30 TL'nin altında. Başvuru 31 Temmuz’da sona eriyor.

Kurslar, esas olarak  yeni kurulan üniversiteler ve Kamu Kurumları düşünerek planlandı. Sistem  Yönetim Kurslarında, kursiyerlerin,  bir üniversitenin, bir kurumun Bilişim ve İnternet hizmetlerini  Linux ve Özgür yazılımlarla yapabilmesini  hedefliyor.  Ruby ve PHP Kurslarında ise, kendi gereksinim duydukları yazılımları özgür yazılım araçlarını kullanarak, Ruby ve PHP ile geliştirilmesinin öğrenilmesi hedefleniyor. Java EE ise yazılım yaşam  döngüsünü araçlarının etkin kullanarak 15 günlük bir Java EE kodlama atölyesi (code jam) olarak tasarlandı ve Java bilenlere yönelik.  Linux ve  Özgür yazılımlar, tüm dünyaya yayılmış gönüllü yaklaşık 10 milyonu aşkın  uzmanın ürettiği, insanlığın  ortak mirası ürünlerdir. Bugün  1 milyon civarında özgür yazılım, 300'den fazla Linux  dağıtımı vardır. Google, Yahoo, Amazon, Facebook, Twitter  gibi  devler esas olarak Linux ve özgür yazılımlarla çalışmaktadır. Avatar, Titanik gibi filmlerin  hazırlanması Linux ve özgür yazılımlarla olmaktadır. Yoğun bilimsel hesaplamalar, ağırlıklı olarak Linux bilgisayar kümelerinde  yapılmaktadır. Android, RaspberryPi,  MIT/Harvard/Stanford'un ortak geliştirdiği XBlock özgür yazılım temellidir.

Üniversiteler, kamu kurumları, özgür yazılımları kullanarak, hiç para vermeden  tüm temel   bilişim işlerini  yapabilirler. Normal bir bilgisayarı,  yönlendirici,  ateş duvarı, haline getirebilir; uygun donanımla veritabanı sunucusu, e-posta sunucusu ve web sunucu olarak kullanabilir. Uygun sunucu ve uzmanlıklarla, hemen her kurumun temel hizmetlerini, tamamen özgür yazılımlarla karşılamak mümkündür. İyi bir bilişimci olmanın yolu da, bilgisayar ve yazılımlar için eşsiz bir deney ve araştırma ortamı sunaun özgür yazılımlar geçmektedir. Ücretsiz olan, Linux ve özgür yazılımlar, insana yatırımla kurum ve ülke ölçüsünde ciddi  tasarruf,  güvenlik, hız, tasasız işletim sağlarlar. Büyük üniversitelerimiz çoğunda, özgür yazılım ailesi önemli  görevleri yürütüyorlar. Özgür Yazılım ve Açık Kaynak felsefesi, Açık Erişim, Açık Ders Malzemesi, Açık Donanım, Açık Biyoloji, Açık Bilim, Açık Kitap ve 'Creative Commons' gibi yansımalarla, insanlığın beyinsel ürünlerin paylaşımı, yeniden üretimi, sinerji oluşturması, bir başka deyişle Bilgi Toplumu oluşumuna önemli katkı vermektedir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics