Eğitim 29 NİSAN 2013 / 14:07

Üniversite ve devlet el ele

Bilkent Üniversitesi ile Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı arasında işbirliği protokolu imzalandı.

Bilkent Üniversiresi ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile; iki kurum arasında araştırma ve eğitim ortaklıklarının oluşturulması hedefleniyor. Törende "Ticaret Politikaları Platformu"nu oluşturacak olan ve özellikle Türkiye'nin dış ticaretine yönelik politika üretimine katkıda bulunacak, ortak akademik çalışmalar yapılması, bu calışmalardan politika notları üretilmesi, sürekli eğitim ortaklıkları başlatılması, ve ulusal/uluslararası seminer ve çalıştayların tanıtılması gibi konular konuşuldu.

İmza töreninde konuşma yapan Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Abdullah Atalar; "Bu yıl Nobel Ekonomi ödülü alan çalışmanın, 4 ortak yazarından 3 ünün Bilkent mezunu olduğunu ve bunun Nobel ödülü açıklamasında yer aldığını, bunun Bilkent Üniversitesi'nin sadece bilim alanında değil diğer dallarda da iddialı olduğunu gösterdiğini belirtti. Şimdi gidilen bu ortak çalışmada bakanlığın elindeki verilerin yorumlanması konusunda akademik olarak destek verileceğini ayrıca "yüksek lisans" ve "kurumsal eğitim" çalışmaları yapılacağını söyledi.

Törende konuşma yapan Gümrük ve Tekel Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız ise; öncelikle Nobel ödülünde yer alan Bilkent Üniversitesi başarısı için Rektörü tebrik etti ve Bilkent Üniversitesi ile işbirliğine gitmekten duyduğu mutluluğu belirtti. Sözlerine " Bugün bilgi çağında yaşıyoruz. Bilginin değerlendirilmesi Çağımızı okumak, rekabet edebilmek açısından çok önemli bu işbirliği; doğru bilgiye ulaşma, onu en verimli şekilde kullanma ve bir değere dönüştürme arzusunun sonuçudur." dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN