Eğitim 06 OCAK 2016 / 14:09

Zaxe, 3D yazıcı laboratuvarı kurdu

Mühendisliği ve üretimi tamamen Türkiye’de yapılan Zaxe Discover 3D Yazıcı, yerli üretim olarak okullarda yer bulmaya başladı. Üretime dayalı eğitim sistemi hedefiyle geliştirilen ve Wi-Fi üzerinden okul ağına bağlı olan 3D yazıcılar, sınıflardaki akıllı tahtalara bağlı olarak da çalışabiliyor. Ders esnasında tahtaya çizilen herhangi bir nesne veya tahtada anlatılan bir ders konusunun çıktısı o an 3D yazıcılara gönderilebiliyor. Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın toplam 3 ayrı kampüsüne kurulan 3D yazıcı laboratuvarları, öğrencilerin Tasarım&Teknoloji derslerinde ve Maker Kulüpleri’nde kullanılmaya başladı.
MEB Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde de 3 boyutlu yazıcıların eğitim alanındaki önemi üzerine sunum yapan Zaxe Türkiye, Eyüboğlu okulları ile başlayan projeyi, Türkiye’nin birçok okulunda yaygınlaştırmayı hedefliyor. Öte yandan, Uluslararası Eğitim Teknolojileri Topluluğu’na göre 5 sene içerisinde, 3D yazıcılar, nesnelerin interneti ve oyunlaştırma STEM kapsamında eğitim teknolojileri içinde yerini alacak. Bu 3 teknolojiyi tek çatı altında toplayan proje olan Zaxe Lab, müfredat hazırlama ve içerik konularında da okullara destek oluyor. Zaxe kurucu ortaklarından Serhat Özperçin de çalışmalarını şöyle anlattı:
“Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Tarih gibi derslerin hepsini kapsayan bir müfredat içeriği üzerine çalışıyoruz. Tüm derslerin saha kullanım alanlarını kapsayan, tasarıma, mühendisliğe ve üretime dayalı bir eğitim sistemini 3D yazıcılar ile sağlayabilirsiniz. Okul çağındaki öğrenciler sahaya atılmadan önce kendi tasarımlarını üretebilecek, inovasyon ve üretimle okul çağında tanışacaklar. Üretim devriminin başındaki hareket olan Maker Hareketi kapsamında, 3D yazıcıların önemi ve yeri büyük.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics