Eğitim 09 OCAK 2013 / 11:12

ZyXEL ile sayısal eğitim

İletişim ve haberleşme teknolojileri sağlayıcısı ZyXEL,  kurumsal ağ çözümleriyle Nilüfer Eğitim Kurumları’na sayısal eğitim imkânı sağladı. Tablet PC’lerle eğitim alan öğrencilerin derse olan ilgisi artarken, içeriklerin renkli ve animasyonlu olması derslerin daha anlaşılır ve akılda kalıcı olmasına olanak tanıdı.

ZyXEL, uçtan uca network çözümleriyle eğitim dünyasında “Fatih Projesi”ni Nilüfer Eğitim Kurumları’nda hayata geçirdi. ZyXEL’in 5000 serisi kablosuz kontrol ünitesi sayesinde 240 erişim noktasına tek bir cihazdan ulaşmayı sağlayan profesyonel merkezi yönetimli yapı oluşturularak, kablosuz yapının tamamının merkezi olarak yönetilmesi sağlandı. Tüm okulun ağ trafiği, kablosuz sistem üzerinden akacak şekilde tasarlandı.

Nilüfer Eğitim Kurumları ile yapılan kablosuz network altyapısı projesinde ZyXEL, çözüm ortağı olan Netech IT Solutions’ın tam donanımlı ve tecrübeli ekipleri ile yol aldı.  ZyXEL’in ZyPartner ağına dahil iş ortağı olan Netech IT Solutions, satış öncesi projelendirme, satış safhası ve satış sonrası uygulama konularında ZyXEL’e destek sundu.

Bilgiye hızlı ulaşma imkanı

Proje sayesinde kara tahta ile yapılan eğitimdeki zaman problemi ortadan kaldırıldı. Sınıf içindeki öğrenci ve öğretmen arasındaki etkileşim artıran yeni sistem sayesinde öğretmen, herhangi bir dosyayı, bir resmi veya bir videoyu öğrencilerine kablosuz erişim aracılığı ile gönderebilme olanağına kavuşurken; sorduğu bir sorunun cevabını tek bir dokunuşla öğrencilere aktarabilme imkânına sahip oldu.

Sundukları uçtan uca network çözümleriyle eğitim dünyasında uzun süredir konuşulan “Fatih Projesi”ni Nilüfer Eğitim Kurumları’nda gerçekleştirdiklerini söyleyen ZyXEL Kanal Proje Satış Müdürü Erdem Timur Koca, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz yıllarda da bilgi çok önemliydi fakat bilgi kitaplarda ya da insanlarda saklıydı. Oysa şimdi bilgi, sadece bir ‘tık’ ötede diyebiliriz. Çağdaş dünyanın bir gereği olarak, talep edilen bilgiye hızlı ulaşmak artık bir zorunluluk oldu. ZyXel olarak, Nilüfer Eğitim Kurumları için planlanan proje çerçevesinde, uygun analizler yaptık. Projede test amaçlı ürünlerin okul yerleşkesine lojistik işlemleri gerçekleştirilerek pilot uygulama başlatıldı. Kurulum ve yapılandırma işlemleri sonrasında performansı ve çalışılırlığı test edilen sistemde, tüm uygulamalar proje planına bağlı kalınarak gerçekleştirildi.”

240 erişim noktasına tek bir cihazdan ulaşmak mümkün

Projedeki en büyük avantajlardan birinin tüm network çözümlerinin bir arada sunulması olduğunu belirten Koca, “Tüm okulların akıllı switchlerinden güvenlik ve profesyonel kablosuz cihazlarına kadar ZyXEL’in kurumsal ürün ailesinden faydalanıldı. Kablosuz erişim cihazı üzerinden öğrencilerde bulunan tabletlerin okul ağına dahil edilmesini sağladık. ZyXEL’in 5000 serisi kablosuz kontrol ünitesi, 240 erişim noktasına tek bir cihazdan ulaşmayı sağlayan profesyonel merkezi yönetimli yapı oluşturularak tüm kablosuz yapının merkezi olarak yönetilmesini sağladı. Tüm okulun ağ trafiği, kablosuz sistem üzerinden akacak şekilde tasarlandı.  Bu projeyle cihazların merkezi yönetimi de kolayca gerçekleştirildi” dedi.

Yüksek performanslı, güvenli bir ağ

ZyXEL’in sunduğu kablosuz network altyapısının aynı zamanda okulun hızla büyüyeceği göz önüne alınarak ölçeklenebilir bir yapıya uygun düzenlendiğini belirten Koca, “Bu çözüm sayesinde, yüksek performanslı bir veri transferinin yanı sıra; 240 erişim noktasına anında müdahale edilebiliyor, şifre değiştirme, kullanıcı açma veya yazılım güncellemesi için sadece ZyXEL NXC 5200 WLAN kontrol ünitesinden değişiklik yapmak yeterli oluyor. Ayrıca her okula konumlandırdığımız Firewall ürünlerimizle tüm ataklara karşı güvenli bir kablosuz ağ oluşturduk” sözleriyle güvenliğin önemine dikkat çekti.

Kolay kullanılabilir, yeni nesil teknoloji standartlarına uygun bir sistem

Mümkün olan en uygun, geliştirilebilir,  güvenilir,  kolay kullanılabilir, ölçeklenebilir, merkezi olarak yönetilebilir ve yeni nesil teknoloji standartlarına uygun bir sistemi Nilüfer Eğitim Kurumları bünyesine kattıklarını ifade eden Koca, proje sonrasında kurumun ve öğrencilerin kazanımlarına da şu sözlerle açıkladı: “Nilüfer Eğitim Kurumlarına devam eden öğrenciler, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında kalemi defteri bir kenara bırakarak çantalarına tablet PC’leri koydular. Öğretmenlerinin öğrenciye gönderdikleri zengin uygulamalarla öğrencilerin derse olan ilgisi arttı. İçeriklerin renkli ve animasyonlu olması derslerin anlaşılırlığına ve akılda kalıcılığına imkân sağladı.”

Gerçekleştirdikleri çalışmayla öğrenmenin şeklini ve yöntemini değiştirdiklerini,  verimli, işlevsel, vizyon sahibi bir projeyle öğrencilere daha iyi bir gelecek hazırladıklarını belirten Koca, öğrencilerin etkileşimli ve teşvik edici bir sisteme kavuştuklarını söyledi ve ekledi: “Öğrenciler, öğretmenin tahtaya yazdığı bir matematik sorusunu artık deftere yazmak zorunda kalmıyor,  soruyu bir saniye içerisinde tabletlerinde görüyorlar. Eskiden bir derste çözülen soru, şimdi 10 dakikada çözülebiliyor. Böylece bir derste yaklaşık 30 soru çözmek bile artık sorun değil.”

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics