Dosya Enerji Yönetimi ve Verimliliği 22 HAZİRAN 2015 / 06:41

Enerji stratejileri yeni boyut kazanıyor

Oracle Enerji Satış Direktörü Müge Gökçek

Enerji yönetimi, kavramı kurumların üretimi azaltmadan enerjinin verimli olarak kullanılmasını ifade etmektedir. Bu kavram sadece kurumlar açısından değil enerji sektörü oyuncuları ve enerji politikalarını yön veren kurumlar açısından da önemli bir konudur. Enerjinin verimliliği ile ilgili bilinirliliği arttırmak, bilgiler sağlamak, gelecek talep ve tahminlerin doğru yapılabilmesine imkan sağlayacak altyapıların oluşturulması bu hedefe ulaşmak için kullanabileceği yollardan bazılarıdır.

Yeni nesil enerji şebekelerinin yaygınlaştırılması enerji stratejilerine yeni bir boyut kazandırmıştır. Akıllı sayaçlar ve ölçüm girişimleri, elde edilen verilerin işlenmesi ile kurumlara maksimum faydanın sağlanması konusunda benzersiz fırsatlar sağlamaktadır.

Kurumlar için enerji ve su tedariği vazgeçilmezdir ve bugün herhangi bir tür enerji kullanmadan bir günü geçirmek neredeyse düşünülemez. Çoğu müşterinin, sağlayıcılarının taleplerine uymak ve ücretleri ödemeye çalışmaktan başka pek seçeneği yoktur.  Bundan dolayı, tüketiciler anlaşılır biçimde faturalarını sorgulamaya başlamaktadırlar ve bu da, enerji hizmeti veren şirketlerin, ilgili masraflar konusunda harekete geçmesi ve masrafları azaltmaya yardımcı olacak çeşitli eylemler önermesi gerektiği anlamına gelmektedir. Kurumlar kendilerine sunulacak şeffaf bir faturalama, verimlilik programlarının teşvik edilmesi ve esnek fiyatlama metodları ile enerji verimliğini sağlayabilir.

Kurumlar gelişen teknolojiler ile birlikte dönüşüm geçirmektedir. Geçtiğimiz on yılda, akıllı telefon ve tabletler gibi İnternet özellikli teknolojilerin ve sosyal medya iletişim kanalları da dahil Web kullanımının yaygınlaşmaktadır. Kurumlar her alanda aldığı gerçek zamanlı hizmeti enerji hizmet sağlayıcılarından talep ederek enerji verimliğini yönetebilmelidir. Enerji hizmet sağlayıcılarının verdiği müşteri hizmetleri servisleri ile kurumların yaptıkları sorgulara anında erişebilir ve sonuçlandırabileceği sistemler ile müşteri hizmet düzeyi yükseltilmelidir. Örneğin, müşteri hizmetleri yetkilileri söz konusu platformları kullanarak enerjinin kullanımındaki en yoğun zamanları belirleyebilir ve böylece kurumların faturalarındaki rakamları düşürmeleri için çeşitli önerilerde bulunabilir.

Enerjinin verimli bir şekilde yönetilmesi sadece kurumların yapacakları teknolojik yatırımlarla sınırlı değildir. Kurum içi yapılacak teknolojik yatırımların sonuçları oldukça sınırlı olacaktır. Etkinin daha yaygın ve büyük olabilmesi için yapılacak teknolojik yatırımların enerji hizmet sağlayıcıları altyapılarından başlaması gerekmektedir. Yeni nesil akıllı şebekelerin kullanılması, akıllı sayaçların kurumlar tarafında kullanılması ile doğru talep ve tahmin yapabilen enerji hizmet sağlayıcıları, fiyatları düşürürken geliri arttırma sorununa çözüm bulabilecektir. Verilen hizmet karşısında hem müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırırken, kurumlarda maliyetlerini azaltabileceklerdir.

 
ETİKETLER : 1027

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics