Dosya Enerji Yönetimi ve Verimliliği 22 HAZİRAN 2015 / 06:42

Enerji, Türkiye’nin gündemini değiştiriyor

Atos Akıllı Enerji Birimi Müdürü Tevfik Kor

Türkiye’de enerji sektöründe büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Bir taraftan özelleştirmeler sonucunda yaşanan dinamizm, pazara yerli ve yabancı oyuncuların iştahını artırırken, öte yanda enerjiyle ilgili tüm dünyayı kasıp kavuran “akıllı sayaçlar”, “yeşil enerji” ve “enerji tasarrufu” gibi başlıklar da Türkiye’nin gündemini etkilemeyi başarıyor. Kısacası, elektrik tüketimi talep artışında dünyada Çin’den sonra ikinci sırada bulunan ve enerjide yüzde 76 oranında dışa bağımlı olan Türkiye, geleceğin enerji altyapısına hazırlanıyor. Bu konuda politika ve stratejiler üreterek çözüm arayışına giren ülkemiz, 2023 vizyonu çerçevesinde, yenilenebilir enerji kaynaklarına ve akıllı şebekelere geçiş sürecini hızlandırırken, ortaya çıkan ekonomik pasta da göz kamaştırıyor. Hal böyle olunca, enerji firmalarının yanı sıra sektörün akıllanmasında doğrudan rol oynayacak bilişim şirketlerinin odağında da Türkiye çoktan üst sıralara taşınmış durumda. Yazılım üreticisinden donanım sağlayıcısına, BT hizmetleri şirketlerinden telekomünikasyon ve GSM firmalarına kadar herkes bu büyük pazardan pay almaya çalışıyor.

Bu anlamda enerji yönetiminin önemini kavrayan kurumlar iş teknolojistlerinden destek alıyor.  Atos, enerjide globalde olduğu gibi Türkiye’de de geniş bir müşteri portföyüne sahip. Öyle ki 15 bin aboneli müşterilerimiz olduğu gibi, milyonlarca aboneye hizmet veren şirketlerin de iş ortağıyız. Müşterilerimizin farklı ihtiyaç ve beklentilerine uygun çözümleri, adeta bir terzi gibi oluşturuyor, entegre ediyor, kuruyor ve yönetiyoruz.

Atos, global firmaların ürünlerini portföyünde barındırırken, Türkiye pazarına özel olarak geliştirdiği “Atos Abone Bilgi Yönetim Sistemi” (ABYS) çözümüyle de ülkenin şartlarına ve dinamiklerine uygun hizmetleri müşterilerine sağlıyor. Finanstan muhasebeye, bütçelendirmeden tedarik zinciri yönetimine, satın almadan envanter yönetimine, coğrafi bilgi sisteminden abone yönetim sistemine kadar birçok konuda Atos’un enerji firmalarının operasyonel sürecine katkı sağlayacak çözümleri bulunuyor. Sahadaki en ufak ekipmandan, CEO’nun önüne konan ‘dashboard’a kadar tüm süreçlere hakimiz. Teknik bilginin yanı sıra tüm sektörel süreçleri de biliyor olmamız, bizi tercih edilen bir iş ortağı kılıyor. Böylece enerji firmalarına esneklik, zaman ve maliyetten tasarruf sağlıyoruz.

Verimli odaklı hizmet rekabet gücünü artırıyor

Kurum içinde etkin teknoloji kullanımının, şirketlerin enerji verimliliğini arttırmadaki en önemli etken olduğu artık kurumlar tarafından farkedildi. Bu bağlamda kurumlar,  verimlilik odaklı hizmetler alarak hem rekabet gücünü artırıyor, hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de daha çevreci çözümlere kavuşmuş oluyor. Biz de Atos olarak sadece enerji sektöründeki değil farklı sektördeki müşterilerimize de uygun çözümler sunarak onları enerji verimliliğini sağlayarak rekabet güçlerini arttırmayı hedefliyoruz. Örneğin bunu finans sektöründen bir örnekle aktarabiliriz.  ICT Summit Now Bilişim Zirvesi 2014’te ödül alan mobil saha otomasyon ürünümüz Whizz, müşterilerine saha süreçlerini iyileştirme ve böylece hizmet kalitelerini artırma imkânı veriyor.  Şirketlerin faaliyet alanlarına ilişkin başvuru toplama, başvuru değerlendirme , kampanya tanımlama, raporlama ve ekip performans takibi gibi farklı fonksiyonları barındıran Mobil Saha Otomasyonu Whizz, şirketlere mobil cihaz üzerinden çevrimiçi veya çevrimdışı veri girişi, verilerin güvenli şekilde Atos sunucularında saklanması ve müşteri sistemine aktarılması gibi avantajlar sunuyor. Kağıt kullanımını ortadan kaldıran, her türlü ulaşım sürecini sıfıra indiren Whizz, mobil teknolojiyi kullanarak özellikle finans sektöründe pazarın standartlarını değiştiriyor.

Diğer yandan Elektrikli Araç konusunda da ciddi yatırımlar yapan Atos, her konuda olduğu gibi yenilenebilir enerji konusunda da yenilikçi ve pazar düzenleyici çözümleriyle bugünü değil yarını şekillendiriyor.

 
ETİKETLER : 1027

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics