Dosya Enerji Yönetimi ve Verimliliği 22 HAZİRAN 2015 / 06:45

Hem üretimde hem de tüketimde verimlilik için bilişim

Rekabet ortamının güçlendiği günümüzde kurum ve kuruluşlar maliyetlerini düşürme çabalarını sürdürüyorlar. Kurumların en büyük maliyet kalemlerinden birini de enerji oluşturuyor. Hem enerjiyi daha ucuza mal etmek hem de daha az enerji tüketme konusunda çaba sarf ediliyor. Bu doğrultuda enerji yönetimi ön plana çıkıyor.

Enerji maliyetlerinin bir bölümünü kurumların kullandığı bilişim sistemlerinin harcadığı enerji oluşturuyor. Bu doğrultuda düşük enerji harcayan sistemler tercih edilirken, bilişim teknolojileri de genel enerji giderlerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynuyor.

İşin farklı bir boyutunu da enerji şirketlerinin verimliliği oluşturuyor. Enerji şirketleri hem kurum içi verimliliği artırma hem de doğru tahminlemeler yaparak maliyetleri düşürme konusunda bilişim yatırımlarına yöneliyorlar. Sağlanan verimlilik de doğal olarak enerji şirketlerinin abonelerine sunduğu enerjinin fiyatlarına yansıyor. Kısacası günümüzde artık bilişim teknolojileri hem enerjinin üretilmesinde hem tüketiciye sunulmasında hem de enerjinin tüketilmesinde önemli bir aktör haline geldi.
ETİKETLER : 1027