Dosya Enerji Yönetimi ve Verimliliği 22 HAZİRAN 2015 / 06:45

Hem üretimde hem de tüketimde verimlilik için bilişim

Rekabet ortamının güçlendiği günümüzde kurum ve kuruluşlar maliyetlerini düşürme çabalarını sürdürüyorlar. Kurumların en büyük maliyet kalemlerinden birini de enerji oluşturuyor. Hem enerjiyi daha ucuza mal etmek hem de daha az enerji tüketme konusunda çaba sarf ediliyor. Bu doğrultuda enerji yönetimi ön plana çıkıyor.

Enerji maliyetlerinin bir bölümünü kurumların kullandığı bilişim sistemlerinin harcadığı enerji oluşturuyor. Bu doğrultuda düşük enerji harcayan sistemler tercih edilirken, bilişim teknolojileri de genel enerji giderlerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynuyor.

İşin farklı bir boyutunu da enerji şirketlerinin verimliliği oluşturuyor. Enerji şirketleri hem kurum içi verimliliği artırma hem de doğru tahminlemeler yaparak maliyetleri düşürme konusunda bilişim yatırımlarına yöneliyorlar. Sağlanan verimlilik de doğal olarak enerji şirketlerinin abonelerine sunduğu enerjinin fiyatlarına yansıyor. Kısacası günümüzde artık bilişim teknolojileri hem enerjinin üretilmesinde hem tüketiciye sunulmasında hem de enerjinin tüketilmesinde önemli bir aktör haline geldi.
ETİKETLER : 1027
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN