Dosya ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) 16 ARALIK 2013 / 08:30

Kurumsallığın pekişmesi ERP çalışmalarına bağlı

Büyük ölçekli şirketlerin ilgisine karşılık, KOBİ’lerin ERP çözümlerine yönelik ilgisi biraz mesafeli. Ancak gerek zorlu rekabet koşullarında ayakta kalabilmek gerekse yasal düzenlemelere harfiyen uyum için bu konuda çalışma yapmak artık herkesin görevi halini alıyor.

ERP sistemleri şirketlere, operasyonel etkinlik ve daha iyi karar verebilme, bilgiye hızlı erişim gibi getirileri sağlıyor. Bu yönüyle de şirketin rekabetçi olması için fırsat sunuyor. ERP Komitesi Koordinatörü M. Göker Sarp’a göre, ERP sistemlerini yalnızca bir yazılım olarak değerlendirip, sunduğu stratejik önemi gözden kaçırmamak gerekir. ERP kullanıcısı şirketlerin ERP’ye karşı yaklaşımları, Sarp’ın da dikkat çektiği gibi, kurumsal iş çözümleri yatırımlarını korumaya yönelik oluyor. Bu da şirketlerin içinde ERP kullanımının yaygınlaşması karşısında bir engel oluyor. ERP Komitesi, Türkiye’deki ERP kullanıcıları, akademisyenler, yönetim danışmanları ve stratejistlerin yanı sıra ticaret, sanayi ve hizmet sektöründeki kuruluşlar ile iş uygulamaları sektöründe faaliyet gösteren şirketlerden oluşan marka bağımsız bir organizasyon.
“ERP pazarı, dünya genelinde belirli bir kullanım yaygınlığına ulaşmış durumda. Türkiye’de henüz büyük şirketlerin tamamı ERP kullanmıyor, KOBİ’lerde ise kullanım oranı daha düşük. Küçük ölçekli şirketlerde ERP kullanım oranının yüzde 5’in çok altında olduğu tahmin ediliyor” bilgisini veren Sarp ekledi: “ERP sistemlerinin Türkiye’de yaygınlaşması yavaşlatan unsurlara rağmen, yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı olarak ERP çözümlerinin katkıları ile son 1-2 yıl içinde Türkiye’de ERP kullanımının gelişimi hızlandı. Özellikle 2011 yılında çok ciddi bir ivme oldu.”
Türkiye’de 90’lı yıllarda ERP programlarının piyasaya girişinden itibaren Sarp’ın verdiği bilgiye göre, yaklaşık 7 bin orta ve büyük ölçekli şirkette ERP projesi gerçekleşti. 2012 TÜİK verilerine göre ise bu büyüklükteki toplam işletme sayısı 39 bin 711 olarak belirlendi. “Yani Türkiye’deki büyük ve orta ölçekli şirketlerin yüzde 17,6’sında ERP projesi gerçekleştirilmiş durumda” sonucunu ortaya koyan Sarp, bu işletmelerdeki ERP kullanımına yönelik kullanım araştırması gerçekleştirilmediği için bu projelerdeki kullanım oranı ve yaygınlaşma durumu hakkında da bilgi sahibi olunmadığına dikkat çekti.
ERP Komitesi Pazar Çalışma Grubu’nun ISO 500 2011 verilerine göre 425 şirket üzerinde yaptığı ERP kullanımı araştırmasının sonuçları da ERP çalışmalarının faydaları ve bu konuda farkındalığın seviyesini ortaya koyuyor. Buna göre, 53 şirket, kendi bilgi işlem ekibi tarafından veya bir bilgi işlem şirketi tarafından özel olarak geliştirilen yazılımları kullanıyor. 54 şirket, sadece mali işler bölümünde ‘kurumsal yazılım’ kullanıyor. 29 şirketin ise kısa veya orta vadedeki stratejik planları arasında ERP projesi bulunuyor. Görünen o ki, belli bazı adımlar atıldı, ama daha fazlasının şart olduğu, bu konuda bir farkındalığın gelişmesi gerektiği de ortada.
ETİKETLER : Sayı:950