Etkinlikler 19 MART 2014 / 13:47

'Akıllı Harçlığa' ödül

MasterCard’ın Özyeğin Üniversitesi işbirliğiyle, küresel başarı yakalayacak inovatif fikirleri desteklemek amacıyla hayata geçirdiği “MasterCard Innovation Challenge Turkey” programının kazananı belli oldu. Toplam 122 projenin başvurduğu yarışmada, finale kalan altı inovatif fikir arasından “Akıllı Harçlık” projesi birinciliğe layık görüldü.

“Akıllı Harçlık” fikrini, çevrimiçi çeviri temelli “Hızlı Çeviri” projesi ikinci olarak, öğretmen ve öğrencileri bir platformda buluşturan “Go and Teach” fikri de üçüncü olarak izledi. Yaratıcı fikir sahipleri toplam 30 bin TL ile ödüllendirildi.

MasterCard ve Girişim Fabrikası’nın uluslararası arenada başarı yaratacak uygulanabilir inovatif fikirleri desteklemek amacıyla hayata geçirdiği “MasterCard Innovation Challenge Turkey” inovasyon programının kazananları belli oldu. “Dijital Hayat”, “Nakitsiz Toplum”, “Kamu ve Kurumlara Yönelik Çözümler”, “Perakende” ve “İstanbul’un Sorunları” konularında, 122 adet inovatif ürün ve servis fikrinin katıldığı programda, juri değerlendirmesi sonucu altı yaratıcı fikir finale katılmaya hak kazandı.

Akıllı harçlıkla nakitsiz topluma doğru

“Nakitsiz Toplum”, “Kamu ve Kurumlara Yönelik Çözümler”, “Perakende” ve “Dijital Hayat” konularında inovatif fikirlerin finale kaldığı programda, “Akıllı Harçlık” fikri ile İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri Serdar Demireren ve Özgür Erol’un projelendirdiği, Nakitsiz Toplum kategorisindeki, “Akıllı Harçlık” fikri birinciliğe layık görüldü. 6-15 yaş grubundaki çocukların ebeveynlerinin kontrolünde tasarruf yapmalarını ve para harcamalarını amaçlayan “Akıllı Harçlık” sisteminde, ebeveynlerin talimatı doğrultusunda, belirli periyotlarda çocukların kartlarına para yatırılıyor ve yine ebeveynlerin takip ve izinleri dahilinde çocuklara bu parayı harcama, biriktirme ya da bir yere bağışlama imkanı sunuluyor.

İkinciliğe layık görülen fikir ise, Kamu ve Kurumlara Yönelik Çözümler kategorisinde, “Hızlı Çeviri” fikri oldu. Hızlı Çeviri, çevrimiçi olarak hızlı ve kaliteli çeviri hizmeti verme fikri temeline dayanıyor. “MasterCard Innovation Challenge Turkey”in üçüncülüğü elde eden yaratıcı fikri ise, Dijital Hayat kategorisinde, “Go and Teach” projesi oldu. “Go and Teach” projesi ile, özel ders veren öğretmenlerle öğrenciler online platformda buluşturuluyor ve ders bedellerini taksitle ödeme imkanı sunuluyor.

İninal Kurucusu ve CEO’su Çelik Ören, Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk ve Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan Elgin’den oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda birinci seçilen inovatif fikir sahibine 15 bin TL, ikinci seçilen fikir sahibine 10 bin TL, üçüncü seçilen fikir sahibine ise 5 bin TL para ödülü verildi.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics