Etkinlikler 10 NİSAN 2013 / 18:29

16. Avrasya Ekonomi Zirvesi başladı

16’ncısı düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde ekonomi, enerji, sağlık, eğitim, kültür, ekolojik diyalog, modernleşme, kadın, bilgi teknolojileri, savunma sanayi ve güvenlik konulu oturumlar düzenlenecek. Zirvede 50’nin üzerinde ülkeden yaklaşık 500 temsilci Kafkaslar, Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki ekonomik gelişmeleri farklı perspektiflerden masaya yatırıyor. 

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından bu yıl 16’ncısı düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi, İstanbul’da 10-11 Nisan 2013 tarihlerinde tüm dünyadan 100’e yakın cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanın katılımıyla düzenleniyor. Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED)’in de desteklediği etkinlik, T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova’nın gönderdikleri mesajların okunmasıyla başladı.

Zirvenin ana sponsoru Türk Telekom’un CEO’su Tahsin Yılmaz, konuşmasında telekom sektörüne dair bazı veriler paylaşarak şunları söyledi:
“Sektörümüzün Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesinin arkasındaki itici güç olacağına inancımız tam. 2012 sonu itibariyle açıklanan son verilere göre bilişim sektörü cirosu 40 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Türk Telekom olarak özelleştirmeden sonraki 7 yıl içinde 13 milyar lirayı aşkın yatırım yaptık. Kısa süre önce ülkemizde fiber optik modernizasyon projesini başlattık. Intel’in yaptığı araştırmaya göre 2020 yılında internete bağlı cihaz sayısı 20 milyarı aşacak. Microsoft Türkiye’nin yaptırdığı bir araştırmaya göre de, 2020 yılında bilişim harcamalarının yüzde 20’si mobilite, sosyal ağlar, bulut ve büyük veri olarak bilinen yeni eğilimlerden oluşacak. Medya, bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon sektörlerinin yakınsaması devam ediyor. Biz bu alanda Türkiye’yi bölgenin iletişim merkezi haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk Telekom olarak bunun için her türlü işbirliğine açık olduğumuzu bildirmek istiyorum.”

16. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde iki gün süresince 6 ana başlık altında panel ve oturumlar düzenlenecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics