Etkinlikler 10 MAYIS 2013 / 11:00

Atos’tan geleceğin enerji çözümleriElektrik ve enerjinin geleceği 9-10 Mayıs tarihleri arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi”nde masaya yatırıldı. 

Etkinliğe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra yerli ve yabancı sektör yetkilileri katıldı.

Atos’un sponsor olarak katıldığı etkinlikte Atos Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Orhan Akbulut, “Teknolojiyle enerji sektörünün verimliliğini artırmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

“Verimli enerjinin yolu teknolojiden geçiyor”  

Atos Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Orhan Akbulut, Atos’un hedefini, “Teknolojiyle enerji sektörünün verimliliğini artırmak” olarak özetledi. “Türkiye’de büyük yatırımlarla enerji projeleri hayata geçiriliyor. Bunların sürdürülebilir ve verimli bir yapıya sahip olmasının tek yolu, teknolojiyi etkin kullanmak” diyen Akbulut, “Atos Türkiye olarak, enerji sektöründeki şirketlerin operasyonel mükemmeliğe ulaşmak için ihtiyaç duydukları teknolojik altyapıyı sağlıyor ve yönetimini mümkün kılıyoruz” dedi.

“Fransa’da 35 milyon sayacı yönetiyoruz”

Toplantıda konuşma yapan Atos Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Wolfgang Domann ise, Atos’un Avrupa’da akıllı sayaç sistemine geçişte edindiği tecrübeleri İstanbul’da aktardı.

Enerji dağıtım sektöründeki firmalara bütünleşik altyapı hizmetleri sunduklarını belirten Domann, enerji sektörüne yönelik tüm hizmetleri portföyünde bulunduran Atos’un milyonlarca sayacı ve kullanıcıyı kapsayan verimlilik odaklı hizmetleriyle sektörün yanında yer aldığına değindi.“Atos’un Smart Grid çözümü, çok sayıda abonenin kullanımında olan sayaçların tek bir merkezden yönetilmesini sağlıyor” diyen Domann, Fransız elektrik dağıtım şirketi Electricite de France (EDF) tarafından kullanılan bu çözümle 35 milyon sayacın yönetimin mümkün olabileceğini belirtti. “Bu referans aynı zamanda, toplam 35 milyon kayıtlı elektrik tüketicisi bulunan Türkiye için de Atos’un yetkinliği ve çözümlerinin yeterli olduğunu gösteriyor” diye ekledi.

Fuardaki Atos Türkiye standında, elektrik, su ve doğalgaz dağıtımında referans olan ve yüzde 100 Türk mühendisliği çözümü olarak üretilen “Abone Yönetim Sistemi” teknolojisi sergilendi.